Велика радість чекає продавців перепланованих квартир в наступному році. Славна організація з трьох букв — БТІ — припиняє свою діяльність. Замість неї реєструвати право власності на житло буде Держреєстр.

А він оглядати квартири перед зміною власника не збирається. Правда, в КМДА вже поспішили з проектом, який пропонує віддати питання узаконення перепланування … райрадам. Більш того, якщо київський досвід виявиться корисним, його поширять по всій Україні. 
Як повідомлялося раніше газетою Комсомольская правда від 01.12.11. Цитата: «Відповідно до постанови Кабміну з 1 січня функції Бюро технічної інвентаризації значно скоротяться. Експерти радять поспішати, щоб укласти угоди з нерухомості до Нового року.»
У центрі Києва, на вулиці Трьохсвятительській, ось вже тиждень як спостерігається всенародне стовпотворіння. Це не мітинг, не акція протесту і не голодовка бідуючих. Навпаки, скупчення досить забезпеченої публіки: ріелтерів, нотаріусів і покупців нерухомості. З 1 січня 2012 року в Україні набирають чинності нові правила реєстрації прав власності та об’єктів нерухомості, відповідно до закону «Про державну реєстрацію майнових прав на нерухоме майно та їх обмеження».
Його основний зміст зводиться до того, що Бюро технічної інвентаризації (БТІ) перестане реєструвати права власності та права користування на об’єкти нерухомості, Держкомзем перестане реєструвати права власності та права користування земельними ділянками, а нотаріуси перестануть реєструвати операції і вносити заборони на відчуження нерухомого майна.
Замість існуючих сьогодні п’яти реєстрів в Україні з’явиться єдиний реєстр прав та обмежень на нерухоме майно. Іншими словами, починаючи з 2012 року, після нотаріального посвідчення практично всіх видів договорів по переходу і обмеження прав на нерухомість (включаючи земельні ділянки) необхідно буде зареєструвати виникнення або обмеження цих прав у спеціально створеному державному підприємстві.
Що змінюється? Насправді багато чого. Зараз, щоб продати або подарувати квартиру, власник повинен отримувати виписку з реєстру БТІ, яка видається після проведення поточної інвентаризації. Під інвентаризацією розуміють виїзд на об’єкт (тобто в квартиру) співробітника БТІ, відомого як технік, який буде пильно досліджувати житло в пошуках невідповідності з даними техпаспорта.
Природно, майже у кожного другого квартировласника виникали такі от невідповідності. І всякий раз доводилося «домовлятися» в режимі тарифного пакета «Як пощастить». Особисто мені, скажімо, пощастило. Коли тяжко захворіла мама, ми знесли перегородку в санвузлі, перетворивши його з двох вертикальних коробочок в одне більш-менш просторе «студіо». По-іншому і не могло бути, бо без допомоги доглядальниці чи близьких мама після тяжкого інсульту не змогла б потрапити у ванну, а двом людям там було не розвернутися. Не кажучи вже про інвалідний візкок.
Що змінюється? Насправді багато чого. Зараз, щоб продати або подарувати квартиру, власник повинен отримувати виписку з реєстру БТІ, яка видається після проведення поточної інвентаризації.
Але, на жаль, реконструкція виявилася зайвою, оскільки мама так і не вийшла з коми. У процесі переходу до мене права власності на другу половину нашої спільно приватизованої квартири знадобилося проводити інвентаризацію. І ось тут-то виявилося, що узаконити дрібне перепланування — набагато дорожче, ніж здійснити. На щастя, знайшлися добрі посередники, які вирішили питання всього лише за $ 300.
У той же час моя подруга, яка на 2 см (!) Пересунула в кухні стінку, заплатила за цей невидимий сторонньому оку ефект $ 500. Відвідавши її технік виявився менш поступливим, ніж мій.
Зараз всі ці «перекрутив» повинні піти в минуле. За новими правилами Бюро технічної інвентаризації буде видавати техпаспорт квартири тільки один раз: коли її збудують. Подальші маніпуляції переходять до Мін’юсту. Скасовуються також виписки з Реєстру, які видавало БТІ. Згідно з постановою Кабміну від 26 жовтня, всі питання, пов’язані з реєстрацією запитів, пошуком відомостей, внесенням відповідних записів, оформленням рішень та свідоцтв про право власності на нерухоме майно, наданням інформації фізичним та юридичним особам, також належать до компетенції БТІ.
Юристи поки не поспішають говорити, як це позначиться на захищеності учасників угоди. «В останні роки, незважаючи на велику кількість рекламацій до БТІ з приводу черг і хабарництва, кількість афер з квартирами різко зменшилася, — каже юрист Олександр Моторний. — Принаймні, якщо порівнювати з серединою 90-х років. Що буде після передачі функцій Мін’юсту, я поки судити не беруся. Ще не зовсім ясно, яким чином буде відбуватися видача виписки, і чи немає в процедурі прогалин, якими можуть скористатися аферисти. Особливо мене хвилює реєстрація обмеження прав за новою процедурою … ».
У кожному разі, радить юрист, краще не поспішати робити все в перші дні і, якщо є така можливість, почекати хоча б два-три місяці, поки процедуру обкатають на інших «добровольцях» і усунуть можливі недоліки.
Судячи з усього, громадяни розуміють це і без поради юриста. Не дарма БТІ штурмують натовпи охочих оформити документи до 15 грудня. Ця дата виникла не випадково — термін реєстрації документів складає в середньому два тижні. Тому, щоб отримати документи до Нового року, потрібно здати їх не пізніше середини місяця.

Ті, хто не встиг оформити необхідні папери, швидше за все, затаївся. На думку президента Союзу фахівців з нерухомості Олександра Рубанова, вимушена техпауза може привести до того, що ціни на строкові угоди впадуть на 15% від сьогоднішньої вартості.
«Активність на ринку і зараз вкрай низька, — говорить він. — Продається, в основному, дешевий сегмент. І люди, які під час цієї технічної паузи не зможуть реалізувати своє право продажу нерухомості, будуть у результаті змушені йти на серйозні поступки. За 2-3 місяці на ринку буде накопичена критична маса, яка і буде чинити тиск на вартість … ».
Ще однією причиною корекції ціни є фіскальні навантаження. Зараз 2% ринкової вартості квартири має бути віддано державі: 1% — до Пенсійного фонду та 1% — держмито. Якщо ж продається квартира, придбана менш ніж 3 роки тому — державі віддається 5%. Таким чином борються зі спекуляціями на ринку нерухомості.
При цьому розміри відрахувань встановлюються, виходячи з незалежної оцінки об’єкта нерухомості, яку повинні провести незалежні оцінювачі. А ці добрі люди, ясна річ, теж дарма не працюють.
Тому основною радістю для продавців (та й покупців) квартир залишається скасування «перепланіровочного рекету» БТІ. Однак фахівці висловлюють побоювання, що радість може бути передчасною. І місцева влада не упустять таку чудову можливість «дисциплінувати» громадян.
Так, КМДА вже оприлюднила проект рішення про порядок перепланування приміщень у Києві. Нічого хорошого цей документ не несе. Основне нововведення — передача права узаконення перепланування районним держадміністраціям. Багато запропонованих норм досить спірні. Якщо можна похвалити чиновників за скасування необхідності отримувати дозволи на перенесення дверних прорізів, будівництво арок у некапітальних стінах і зведення внутрішньоквартирних перегородок, то все інше просто вливає бочку дьогтю в банку меду.
Так, не можна прибрати підвіконня при виході на балкон. У панельних будинках, яких у нас більшість, взагалі заборонені перепланування. Нарешті, щоб об’єднати санвузол, чомусь потрібно нотаріально завірена згода сусідів. Вони що, какати в моєму туалеті збираються?!
Так, ніхто не сперечається, що нашим людям не можна давати волю в плані перепланувань, бо знесуть всі і не тільки несучі стіни. Народ у нас дурний і вигадливий. Однак це не означає, що через наявність певної кількості ідіотів мучитися повинна вся країна. Підвищіть штрафи за особливо небезпечні перепланіровочні хитрощі. Створіть чіткий перелік того, що можна чи не можна. Але не пишіть документи, які нібито й дозволяють, але при цьому все-таки забороняють, і взагалі, треба у чиновника запитати. Бо така постановка питання може нівелювати всі зусилля уряду з дерегуляції економіки і звуження «взятконебезпечних сфер». І повернути  хабарництво на круги своя.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>