Фізичним особам, які продають нерухомість і автомобілі, стане складніше ухилятися від оподаткування.
У Партії регіонів пропонують дозволити податківцям контролювати оцінювачів, щоб виключити можливість заниження вартості угод. Учасники ринку погоджуються, що прийняття закону дозволить збільшити податкові платежі, але монополізація галузі спричинить подорожчання послуг оцінювачів.

Сферу діяльності з оцінки вартості об’єктів нерухомості, земельних ділянок та транспортних засобів б/у очікують зміни. Член комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Андрій Пінчук подав до парламенту законопроект N9574, що пропонує внести до Податкового кодексу поправки, якими контроль за сферою оцінювання буде переданий від Фонду держмайна (ФДМ) та Державного агентства земельних ресурсів Державної податкової служби ( ДПС).

Як пояснив «видання» пан Пінчук, це необхідно, щоб виключити можливості заниження оціночної вартості майна та виведення з тіні операцій на ринку нерухомості та купівлі-продажу транспортних засобів. «Норми будуть поширюватися тільки на фізичних осіб.

Зараз при операціях купівлі-продажу оціночна вартість об’єкта, тобто база оподаткування, занижується вдвічі «, — говорить він. Тому для отримання до держбюджету 2 млрд грн депутат пропонує реформувати галузь.

Відповідно до законопроекту, ДПС створить реєстр суб’єктів оціночної діяльності, наділених правом визначати вартість майна та майнових прав для розрахунку і сплати податків і зборів. Оцінювачам необхідно буде відповідати ряду критеріїв, зокрема пройти податкову перевірку, аудит і іспит на відповідність вимогам якості.

Зараз сертифікати суб’єктам оціночної діяльності (в Україні їх 3,5 тис.) видає ФДМ, і, за словами учасників ринку, протягом року вони проходять навчання та складають іспити. У проекті наголошується, що оцінювач несе повну відповідальність за визначення вартості майна, оскільки з цієї суми сплачується податок, і на неї орієнтуються при нарахуванні штрафів або при визначенні податкового боргу.

Заступник голови ДПС Сергій Лекарь говорить про необхідність контролю оціночної діяльності та створення єдиної методики визначення ціни об’єктів. «Вартість буде враховувати, наприклад, терміни будівництва, використану сировину та матеріали, терміни експлуатації. У нас велика кількість автомобілів, які продаються за 100 грн, багато житлових і нежитлових приміщень, що продаються за ціною, яка нижча за ринкову. Ми ж всі розуміємо, що такого не може бути «, — говорить він.

Учасники ринку оціночної діяльності побоюються конфліктів з ДПС, тому погодилися оцінити законопроект тільки неофіційно. «Я б назвав цей документ спробою переорієнтувати грошові потоки, — обурений керівник однієї з київських оціночних компаній .- Створять 5-10 фірм і будуть їм диктувати рівень оцінки вартості.

Для збільшення оподаткування її зможуть завищити, а тим, кому потрібно буде дешевше купити, підуть назустріч «. Оцінювачі також побоюються монополізації ринку і зростання вартості послуг на шкоду їх якості. Якщо зараз вартість послуг з оцінки квартир у Києві коливається від 300 грн до 600 грн , то в разі монополізації ринку замовникам доведеться платити і по $ 1 тис., так як операції купівлі-продажу без незалежної оцінки неможливі, особливо в умовах розпочатої реформи БТІ.

«Ринкова ціна — питання гнучке, особливо зараз, коли ринок стоїть, попиту на житло нема, доходи падають. Я не виключаю введення індикативних цін. Наприклад, визначать, що квадратний метр житлової нерухомості не може коштувати нижче $ 1,3 тис. А в якому стані це житло, хто в ньому жив, враховуватися не буде, головне — зібрати податки в державний бюджет «, — побоюється ще один учасник ринку.

За словами голови ради Українського товариства оцінювачів Олексія Амфітеатрова, запропоновані норми намагалися внести до Податкового кодексу ще при його розробці, але вони суперечать міжнародній практиці, тому що процедура податкової оцінки та визначення ринкової ціни майна не перетинаються. До того ж ДПС, сумніваючись в нарахованих сумах податків, зараз може подати запит у ФДМ і детальніше перевірити оцінений об’єкт.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>