Підводячи підсумки 2011 року, хотілося б відзначити новий тренд в законодавчій діяльності — курс на відстрочку реформ, що дестабілізують економічну ситуацію в країні. Можна визнати, що законодавець негласно визнав провал низки проведених реформ, відмовившись від їх поспішного впровадження. Події 2011 року свідчать про те, що законодавець знайшов реформаторський компроміс — продовжувати прийняття законів, опосередковуючи реформаторські нововведення і при цьому відкладати на майбутнє момент їх впровадження на практиці.

Земельна реформа. У 2011 році був прийнятий закон України «Про Державний земельний кадастр» — закон, який чекали 9 років, і який є одним з факторів, що стримують вільний обіг земель сільськогосподарського призначення. Але в 2012 році закон не вступить в силу, також як і не відбудеться земельна реформа, хоча для її проведення є достатній владно-політичний потенціал. Презюміруется, що відмова від проведення реформи багато в чому обумовлена відсутністю кваліфікованого підходу в її проведенні, та високими ризиками в разі провалу. Як наслідок, учасники ринку отримали ще один рік стабільної роботи на ринку землі України, можливо, їм дана відстрочка для підготовки до майбутніх змін, не виключено, що мова йде про можливості, вчасно піти з українського ринку.

Реєстраційна реформа. Мабуть, не було більш радісної події в році, що минає як відстрочка впровадження єдиного реєстраційного вікна в особі Державної реєстраційної служби, у зв’язку з перенесенням термінів вступу в силу ряду положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Тепер кожен бажаючий може вільно здійснити відчуження і придбання нерухомості і в першому і, сподіваюся, у другому кварталі 2012 року, не турбуючись за технічне блокування даних процесів. Рівно рік покупці нерухомості, крім набувачів земельних ділянок, можуть бути впевнені, що право власності на придбане майно переходить до них з моменту реєстрації угоди, а не з моменту отримання витягу в БТІ.

Будівельна реформа. Не виключаю, що саме не виправдав себе експеримент з будівельною реформою (12 березня 2011 року набуде чинності Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності») дозволив відкласти в часі впровадження інших сумнівних за своєю якістю реформ. І тут автори реформи, запобігаючи «колапсу на будівельному ринку» відстрочили в часі набрання чинності кульмінаційних положень будівельної реформи — заборони на виділення земельних ділянок державної та комунальної власності у приватну власність, зміни їх цільового призначення для цілей забудови в умовах відсутності затвердженої містобудівної документації. Враховуючи, що в Україні немає жодного населеного пункту, в якому сформований і належним чином затверджено повний комплект містобудівної документації (генеральні плани населених пунктів та детальні плани територій), то автори реформи дійсно запобігли колапсу будівельного ринку, перенісши на 2013 рік дії спірних норм.

Виходячи з вище наведеного, 2012 рік віщує бути роком довгоочікуваної, але короткочасної стабільності, роком відкладених реформ. З чим всіх я Вас і вітаю!

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>