У 2012 році різких зльотів і падінь на ринку житла чекати не варто, кажуть експерти. Нового житла, швидше за все, буде менше, а купити його буде складніше — вимоги по іпотеці залишаться суворими. Що ж стосується цін на квартири, перепади можливі тільки завдяки курсовій різниці. При цьому головна подія року — проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу — торкнеться ринку житла лише епізодично.

Дефіцит первинки

У 2012 році в Україні можна очікувати введення в експлуатацію 6,5 тис. кв.м нового житла, прогнозує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Доларові ціни на житло, на думку аналітика, протягом року зміняться незначно, в межах 10-15%. Однак, враховуючи очікувану масштабну емісію гривні, ціни на «первинку» у національній валюті можуть вирости на 30-40%.

Уповільнювати розвиток ринку будуть відомі вже проблеми із залученням коштів. Великі обсяги проблемних кредитів гальмують процес видачі нових кредитів для будівельників. «Тому в 2012 році найбільша кількість нових кредитів будуть отримувати будівельні компанії без проблемних старих позик», — вважає Олександр Охріменко.

Невисоких обсягів будівництва в 2012 році очікує і голова експертної ради ВГО «Українська гільдія ріелтерів» Сергій Шкільов. «Кількість споруджуваного житла буде невелика, набагато менше, ніж необхідно. Це пов’язано з відсутністю кредитування, а також з побоюванням населення вкладати гроші в будівництво житла на нульових етапах будівництва. Користуватися попитом буде тільки житло зі ступенем готовності 80-90%, або вже готове житло «, — говорить С. Шкільов.

Зі свого боку радник голови Мінрегіону, віце-президент Конфедерації будівельників Анатолій Беркута прогнозує, що цього року буде здано житла на 10% більше, ніж в 2011. У минулому році цей показник, за його даними, склав 9,7 млн. кв.м. А в нинішньому, судячи з усього, має перетнути позначку в 10,5 млн. квадратів. На думку Анатолія Беркути, виконати такі обсяги будівництва реально, якщо буде розвиватися кредитна система в цілому і доступна іпотека, як її складова.

Іпотека не для всіх

Однак аналітики ринку не очікують відродження іпотеки в 2012 році. Загальна сума кредитів, виданих фізичним особам на покупку квартири, за рік не перевищить 3 млрд.грн., Вважає Олександр Охріменко. При цьому реальні ставки на ринку будуть становити 18-24% річних, залежно від об’єкта застави і терміну кредиту. Але навіть обіцяне Нацбанком зниження ставок до 14%, на думку аналітика, не зможе відчутно поліпшити ситуацію. «Головна проблема — це відсутність надійних позичальників, які мають високу офіційну заробітну плату», — пояснює президент Українського аналітичного центру.

Не оптимістичні в своїх прогнозах щодо розвитку іпотеки і самі банкіри. За словами заступника директора департаменту роздрібного бізнесу Піреус Банку в Україні Олександра Гніленко, на сьогоднішній день зберігається складна ситуація з ліквідністю банківської системи, тому вартість кредитних ресурсів як і раніше залишається на високому рівні.
«У I кварталі 2012 року ставки, ймовірно, почнуть поступово знижуватися, але незначно. Банки як і раніше дуже жорстко підходять до оцінки кредитоспроможності потенційних позичальників. Тому можна фактично однозначно стверджувати, що в першій половині 2012 року ринок іпотечного кредитування не відновиться до обсягів 2011 -го «, — вважає Олександр Гніленко.

Стабільна вторинка

У 2012 році кількість угод на вторинному ринку нерухомості України може збільшитися на 30-40%, вважає Олександр Охріменко. Ціни на житло в доларах, за даними президента Українського аналітичного центру, виростуть на 10-14%.

На думку Сергія Шкільова, нерухомість буде користуватися стабільним попитом, тому що на сьогоднішній день не так багато альтернативних об’єктів для інвестування і заощадження.

У 2012 році, вважає голова експертної ради ВГО «Українська гільдія ріелторів», можлива нетривала стагнація ринку через фінансові проблеми в Європі і США. «У разі великих проблем з євро та доларом можлива стагнація ринку нерухомості України на 1-2 місяці, потім ринок стабілізується», — говорить Сергій Шкільов.

Тенденція до зниження цін на ринку переломлена, вважає генеральний директор групи компаній «УВЕКОН» Володимир Шалаєв. Тому 2012 рік буде сприятливим для покупки нерухомості. «Найближчим часом є сенс вкладати кошти в нерухомість, тому що різкого падіння цін вже не буде, і гроші можуть знецінитися швидше», — пояснив експерт.

У свою чергу, доцент Київського національного технічного університету будівництва та архітектури Олександр Драпіковсковскій зазначає, що в 2012 році ринок нерухомості буде перебувати в стані депресивної стабільності. Під час проведення Євро-2012 буде спостерігатися зростання цін на житло, але цей сплеск буде короткостроковим.

Оренда під Євро

Експерти єдині в думці — Євро-2012 не виправдало очікувань у сфері нерухомості. І ніякого істотного позитивного впливу на ситуацію на ринку проведення чемпіонату не надасть.

Замість того, щоб залучити кошти іноземного бізнесу в українську нерухомість, підготовка до чемпіонату, за словами Олександра Охріменка, спричинила за собою величезні витрати з державної скарбниці. «На жаль Євро-2012 не виправдало надій. Замість припливу зарубіжних інвестицій в Україну на будівництво туристичної інфраструктури, довелося за рахунок держбюджету фінансувати будівельні об’єкти, які ще багато десятиліть не окупляться», — підкреслив президент Українського аналітичного центру.

Сергій Шкільов зазначає, що на час проведення чемпіонату подорожчає оренда квартир, але це зростання не позначиться на загальній картині ринку. «Євро-2012 на ринку нерухомості не відіб’ється ніяк. Збільшення вартості добової оренди в період проведення Євро на загальну ситуацію не вплине», — говорить він.

Перед чемпіонатом, ймовірно, українці будуть трохи більше купувати житло, яке можна буде здавати в оренду, вважає Олександр Гніленко. «В очікуванні Євро-2012 можливе невелике збільшення кількості угод з придбання житла, придатного для здачі в оренду, але надати відчутний вплив на обсяги операцій на ринку нерухомості цей фактор не зможе», — відзначає експерт Піреус Банку.

У свою чергу, на «первинку», поки буде проходити Євро-2012, попит на нетривалий час впаде, вважає директор з розвитку Knight Frank в Києві Наталія Проніна.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>