Розпочнімо сьогоднішній екскурс в історію зі з’ясування походження топоніма «Кульпарків». Річ у тім, що ані парки, ані культура до цієї назви жодного стосунку не мають. Найвидатніший дослідник історії нашого міста академік І. Крип’якевич дослідив, що на цих незабудованих тоді просторах у 1425 році заснував поселення міщанин німецького походження Пауль Гольдберг. Називалося воно Гольдберггоф, яке згодом, з огляду на фонетичні особливості української мови і для зручності вимови, жителі перетворили на Кульпарків.

РАЙОН нинішньої вулиці Генерала Чупринки, розташований на південь від площі Святого Юра, почав забудовуватися в другій половині XIX століття і мав первісну назву «Новий світ». У проектуванні нового передмістя взяли активну участь видатні львівські архітектори того часу Іван Левинський (1851-1919) та Юліан Захарієвич (1833-1898). До речі, в наш час вулиці, що носять їхні імена, а також вулиця Новий Світ, розташовані саме тут. В кінці вулиці стояв хрест, який у 1863 році дав їй назву Кшижова.

У 1910 році вул. Кшижову назвали іменем польського реакційного намісника Галичини Анджея Потоцького, який, утискаючи національні потреби українців, організував виборчий терор і таким чином ввів до галицького сейму москвофільську групу. У 1908 році Потоцького убив львівський студент М. Січинський.

Після приходу «совітів» у грудні 1940 р. вул. А. Потоцького назвали іменем Олександра Пушкіна. Під час німецької окупації вулиця отримала назву Зігфрідштрассе, а після визволення міста їй повернули попередню назву. І лише в 1991 році вулиця закарбувала ім’я головнокомандувача УПА Романа Шухевича (генерала Т. Чупринки).

Паралельно їй, західніше, пролягла до Кульпаркова вулиця Євгена Коновальця. Історія її також бере початок наприкінці позаминулого століття, коли почалося інтенсивне будівництво класичних садиб заможних львів’ян — район уже в ті часи вважали елітним. 1982 року вулицю назвали на честь повстання (1830) польського народу проти царату — 29-го листопада. У радянські часи вулиця отримала ім’я Енгельса. Згадавши його, не можна було проігнорувати й Карла Маркса, ім’я якого «присвоїли» паралельній вулиці — нинішній Академіка Єфремова.

Німці, вступивши до Львова, в жовтні 1941 р. повернули вулиці Енгельса попередню назву. Проте ненадовго — через місяць вона стала Германенштрассе. Після їхнього вигнання багатостраждальна вулиця знову отримала ім’я Енгельса. А з набуттям у 1991 р. Україною державної незалежності вона отримала ім’я лідера ОУН Євгена Коновальця.

На схід від згаданих вулиць, також у напрямку Кульпаркова, простяглася вул. Княгині Ольги. Вона є ніби продовженням транспортної магістралі, до складу якої увійшли вул. Коперника та Сахарова. Найстарішою є вул. Коперника. Оскільки вона вела до села Сокільників, то з середини XVI ст. називалася Сокільницькою дорогою. Із 1690 р. почала називатися Широкою. Сучасну назву вулиця отримала в 1871 році. Навіть німці не наважилися на перейменування — вони називали її Копернікуштрассе.

Далі на південь між ярами була розташована місцевість під назвою Вулька (польське зменшення від «воля»). Від вул. Коперника до теперішнього повороту вулиці Сахарова на Стрийську вів шлях з такою ж назвою — Вулька, який згодом трансформувався у Вулецьку дорогу (1871) та вулицю Вулецьку (1912). У 1950 році вона отримала назву Суворова.

На місці теперішнього басейну «Медик» Полтва, що тут протікала, утворювала став Світязь, де львів’яни віддавна купалися. Вулецька дорога від цього місця вела далі — до нинішньої вул. Володимира Великого, в бік згаданих вище Сокільників. З 1933 року вулиця носила ім’я Івашкевича, а з грудня 1944 р. — командира Таращанського полку Першої Української радянської дивізії Василя Боженка. У 1991 р. вулицю перейменували на честь Княгині Ольги — великої київської княгині, дружини князя Ігоря.

Джерело: «Леополіс» — додаток до газети «Високий замок» від 07,02,08. Автор — Сергій Громов

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>