У 2011 році українці відновили інтерес до первинного ринку нерухомості

Український ринок нерухомості в 2011 році пережив складний період, пов’язаний з відсутністю кредитування і відтоком іноземного капіталу. Учасники ринку стверджують, що кредитування може відновитися лише в другій половині 2012 року. Аналітики покладають великі надії на чемпіонат Євро-2012, який повинен пожвавити інтерес іноземних інвесторів до України.

За підсумками 2011 року ринок нерухомості вийшов на значно кращі показники в порівнянні з 2010 роком. Як розповідає генеральний директор агентства нерухомості «Благовіст» Ірина Луханіна, незважаючи на домінуючу частину угод щодо купівлі житлових об’єктів «для себе», на ринку з’явилися інвестиційні угоди з метою примноження та збереження коштів. Крім того, на ринку житла спостерігалася тенденція переміщення частини попиту угод з найбільш бюджетного сегмента до $ 100 тис. у категорію бізнес-класу — $ 150-250 тис.

Експерти також відзначили, що в минулому році в порівнянні з 2009-2010 роками пожвавився ринок первинного кредитування.

Випробування на міцність

Директор з маркетингу компанії SV Development Володимир Степенко повідомив, що в 2011 році на ринку нерухомості спостерігалося незначне збільшення цін та обсягів угод і продажів. Також, за його словами, істотно активізувався первинний ринок нерухомості. «Багато об’єктів, закриті в 2009-2010 роках почали« розморожуватися », забудовники відновили будівництво, — підкреслив він, — українці в 2011 році віддали перевагу« первинці », що посприяло істотному відновленню цього сегменту ринку».

За рахунок власного капіталу і оборотних коштів, а також раніше відкритих кредитних ліній великі продуктові мережі і рітейлери товарів непродуктової групи підтримали сегмент професійних торгових центрів. При цьому директор Dragon Development Олег Курінний додав, що зростання великих мережевих орендарів стримувався низькою пропозицією вільних торгових площ в форматних торгових центрах, а також поступовим падінням купівельного попиту.

Найменш популярними в 2011 році виявилися ринки заміської нерухомості і земельних ділянок. «Це призвело до того, що на сьогоднішній день ринки заміських земельних ділянок і заміських котеджних селищ знаходяться в найбільш поганому становищі», — нарікає пан Степенко.

Кілька слів про ціну

Ціни на об’єкти житлової нерухомості протягом 2011 року подорожчали на 5-10%. «Ці показники стосуються об’єктів, які представлені за мінімальними і середніми цінами. Щодо об’єктів комерційної нерухомості — ми спостерігаємо зростання цін на 7-10%, — повідомив Володимир Степенко. — Відповідно, ті об’єкти нерухомості, які були представлені за максимальною ціною, продовжують падіння ».

Як пояснив пан Степенко, ціна пропозиції може зменшуватися в той час, коли реальна ціна операції збільшується. «Багато пишуть про те, що ціни зменшуються. Так, це відбувається, але ціна пропозиції та угоди ростуть », — упевнений він. Крім того, експерт відзначив, що в 2011 році спостерігалося збільшення орендних ставок, зокрема, за окремими об’єктами зростання становило близько 15% за рік.

Іпотека не по кишені

Глава наглядової ради асоціації «Всеукраїнський союз виробників будівельних матеріалів і виробів» Іван Салій зазначив, що 99,4% житлової нерухомості фінансується за рахунок приватних інвесторів. «Державне фінансування в питаннях соціальної нерухомості та інших об’єктів складає всього 0,6%, — нарікає він. — Для порівняння: у Білорусі за участю держави фінансується 95% ».

Крім того, пан Салій розповів, що в 2011 році в загальному в будівельному секторі було зафіксовано зростання на 12,5%. «Але перед цим ринок пережив падіння на 70%», — зізнався він.

Зменшення обсягів кредитування, на думку експертів, стало однією з основних проблем ринку нерухомості 2011 року. «Банки крім проектів, реалізованих спільно із забудовниками, будуть пропонувати іпотеку приватним клієнтам», — розповів скарбник банку «Національний кредит» Василь Невмержицький. Однак, за його словами, в цілому банківський сектор не буде активно розвивати іпотечний напрямок.

Учасники ринку вважають, що для повноцінного відновлення іпотечних програм необхідні недорогі гривневі ресурси в банках, а також збільшення доходів населення. «Іпотека неможлива при існуючих сьогодні ставках кредитування, — впевнений пан Невмержицький, — щоб почати активно кредитувати покупку нерухомості, банкам потрібні довгі і дешеві ресурси у достатній, навіть у надмірному обсязі».

Цього року ціни на нерухомість будуть стабільними?

Як стверджує Олег Курінний, кредитування нових об’єктів або добудова існуючих можуть поновитися не раніше, ніж у другій половині 2012 року і тільки за умови збалансованого держбюджету і відсутності девальвації гривні.

Крім того, експерти запевняють, що коригування цін на нерухомість в новому році в бік підвищення або падіння не передбачається. «Ціни будуть проходити свій традиційний сезонний цикл, — зазначає Ірина Луханіна, — якщо не відбудеться ніяких економічних і фінансових колапсів, встановиться стабільність і триватиме з позитивним вектором розвитку».

З червня можливе деяке пожвавлення на тлі потужної промо-кампанії України в рамках проведення чемпіонату з футболу Євро-2012, що може підвищити інтерес до України з боку іноземних інвесторів. «Традиційно кількість угод зростає в середині березня-квітня, а також у жовтні-грудні. Аналогічна сезонність повинна зберегтися і в цьому році, — поділилася пані Луханіна. — Єдиним винятком стане сплеск у червні-липні на ринку короткострокової оренди, пов’язаний з футбольним чемпіонатом ».

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>