Схем обману на ринку нерухомості як і раніше залишається дуже багато. Злочинні дії з використанням лазівок в законодавстві сьогодні істотно скоротилися у зв’язку з усуненням цих самих юридичних недоробок, зате «важка артилерія» у вигляді угод за підробленими документами або просто професійно організовані дії з відбирання квартир і грошей у населення як і раніше мають місце.

Якщо вам здають чужу квартиру

Популярним видом афер є проведення операцій — як оренди, так і купівлі-продажу — з чужою нерухомістю. Періодично ми бачимо в пресі повідомлення, що затриманий злочинець, багаторазово здавав в оренду одну і ту ж житлоплощу одночасно декільком особам. Як це можливо? Схема дій тут досить проста. Шахрай знімає житлоплощу безпосередньо у господаря, після чого дає оголошення про здачу квартири в оренду. Коли з’являються клієнти, їм пропонується квартира на дуже вигідних умовах, як правило — «терміново». Шахрай може показувати клієнтам — для переконливості — паспорт та свідоцтво власності на об’єкт, вони ж, у свою чергу, через терміновість операції не приділяють належну увагу перевірці благонадійності господаря. В результаті наступного дня в квартиру намагаються вселитися декілька новоспечених орендарів, які «вирішують питання» між собою доступними їм способами, — а потім і з господарем квартири, який не підозрює, що відбувається з його житлоплощею. У цей час шахрай з грошима ховається. Між тим, якби клієнти зробили хоч найменші дії з перевірки наданих ним документів, вони б одразу зрозуміли, що мають справу з аферистами, оскільки в даному випадку така схема стала можлива завдяки тому, що шахрай пред’являв фальшивий паспорт і документи на квартиру. Якщо немає можливості провести хоча б мінімальну перевірку документів, можна звернутися за інформацією про господаря у квартиру до сусідів. У той же час, необхідно відзначити, що іноді шахраї діють у змові з господарем, який має свою «частку» від махінацій з його нерухомістю, але довести такий зв’язок дуже важко.

Щоб продати квартиру, треба спочатку купити її

Займаються і більш серйозним  видом афери, тут задіяні суми на порядок більші, є варіант, коли чужу квартиру вже не здають, а продають. Схема дій дещо схожа на варіант з орендою, але організувати його для шахраїв набагато важче, тому часто подібними справами займаються організовані злочинні угруповання. У цьому випадку квартира орендується у господаря, шахраї підробляють документи на квартиру і виставляють її на продаж. Іноді аферистам вдається заволодіти паспортом господаря квартири або ж отримати новий замість загубленого. Далі ж схема дій залишається стандартною: квартира продається одному або кільком клієнтам, відбувається помилкове оформлення угоди або отримання авансу, і аферисти ховаються.

За чужими документами

У деяких випадках шахраї називають себе представниками ріелторської компанії і переконують господаря віддати їм оригінали правовстановлюючих документів на квартиру. Іноді їм вдається отримати дублікати таких документів, використовуючи паспорт господаря. Після цього, шахраї шукають покупців на квартиру вже обходячи стороною господаря і по підробленої довіреності здійснюють операцію.

А господар-то живий!

Жага наживи змушує виверткий розум шахраїв вигадувати нові і все більш витончені схеми обману чесного населення. Однією з таких схем є продаж чужої квартири після отримання фальшивого свідоцтва про смерть її господаря. У цьому випадку шахраї укладають договір оренди житлоплощі з людиною, виїжджають на тривалий час. Після цього вони можуть на підробленому бланку виготовити свідоцтво про смерть господаря, підроблений заповіт, і у відносно «законному» порядку пред’явити свої права на спадщину. Після вступу у володіння нерухомістю, квартира пропонується на продаж і швидко реалізується. У результаті аферисти ховаються, а коли повернеться господар з гіркотою дізнається про власну смерть, і особливо про те, що його квартира вже належить іншим людям.

Коли квартира в заставі

Відомі також випадки, коли шахраї намагалися продати квартиру, що знаходиться в заставі у банку. Так, аферист одного провінційного міста отримав іпотечний кредит на квартиру і відразу ж здав її в оренду новій господарці. Через якийсь час він запропонував викупити у нього квартиру за досить низькою ціною, якщо та принесе гроші відразу. Жінка швидко передала необхідну суму, а через два дні аферист зізнався, що квартира знаходиться в заставі. Жінка зажадала повернути гроші, але шахрай сказав, що це неможливо, оскільки гроші вже витрачені. Після цього він запропонував доплатити йому ще деяку суму, яка піде на погашення кредиту, а він — переоформить документи на неї. Жінка погодилася, аферист при ній поклав гроші на рахунок в банку, але через деякий час з’ясувалося, що гроші з рахунку аферист зняв і кредит не погасив. Тільки після цього обдурена жінка звернулася в міліцію. Подібних історій досить багато, і в кожній з них фігурує така умова, як надзвичайна складність отримання шахраєм грошей, занижена ціна квартири, відсутність правової підтримки та письмового оформлення зобов’язань, а також перевірки благонадійності господаря та юридичної чистоти об’єкта.

Самостійна перевірка

Здійснення операцій з нерухомістю є дуже серйозною справою, де ризики досить великі. Найкраще в цьому випадку убезпечити себе і звернутися в агентство нерухомості — заручившись необхідними рекомендаціями про нього. Але якщо такої можливості немає, необхідно, як би не квапив ваш партнер по угоді, ретельно перевіряти у відповідних органах всі документи та письмово оформляти всі зобов’язання, а найкраще — заручитися підтримкою грамотного юриста.

Якщо ж ви все-таки вирішили діяти самостійно, провести перевірки треба в наступних напрямках.

По-перше, власник нерухомості повинен пред’явити вам паспорт громадянина України (офіцер — посвідчення особи з довідкою про прописку на території військової частини). Якщо вам пропонують вивчити будь-який інший документ, варто насторожитися. Тут варто мати на увазі, що шахраї часто підбирають для здійснення махінацій осіб, схожих на тих, що зазначені в документах — тобто двійників. Або ж такий «двійник» може прийти в паспортний стіл, заявивши про втрату документів, і отримати нові. Іноді аферисти йдуть при цьому на змову зі співробітниками паспортних служб. Особливу увагу варто звернути в тому випадку, якщо власник об’єкту отримав паспорт в іншому місті, після чого придбав об’єкт, який вам зараз пропонується на продаж.

По-друге, професіонали варто перевірити свого партнера по операції по базах даних. До таких баз відноситься центральне довідкове бюро ГУВС, Зональний інформаційний центр, Єдиний державний реєстр прав, База даних міської телефонної мережі, База даних головного нарколога.

По-третє, необхідно провести перевірку правовстановлюючих документів на квартиру. Перед прийняттям остаточного рішення і виникненням грошових відносин, наприклад, отримання авансу, ви повинні бачити обов’язково оригінали цих документів.

По-четверте, варто перевірити історію квартири. Якщо квартира продавалася до цього більше 10 разів, від угоди доцільно відмовитися, оскільки якщо на якомусь етапі були порушені чиїсь права — кожен з колишніх власників може звернутися до суду для визнання угоди недійсною — протягом терміну позовної давності.

По-п’яте, варто поговорити з сусідами. Для цих цілей підійдуть бабусі, вони традиційно сидять на лавочці біля під’їзду. Від них ви можете отримати масу цікавої інформації, яка вас застереже від здійснення небезпечної операції.

Є також такі речі, які може грамотно з’ясувати тільки професіонал — наприклад, юридичні заборони на квартиру. Але якщо ви виконаєте перевірку хоча б по перших п’яти пунктам, від більшої частини неприємних сюрпризів можна бути застрахованим.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>