Після земельної реформи, за яку на вигляд активно взялася влада, всупереч очікуванням аграріїв, принципових змін не відбудеться. На інші ж сегменти ринку нерухомості реформа і зовсім ніяк не вплине.

Сьогодні в Україні ринок земель фактично не працює. Для того щоб його запустити, потрібна реформа, яка, м’яко кажучи, затягнулася, і триває в Україні вже 21 рік. На даний момент ситуація виглядає так: в Україні c 25-ма млн. га сільськогосподарської землі володіють близько 6,5 млн. власників.

Самостійно землю мешканці українських сіл обробляють мало. Велика частина паїв здається в оренду великим агрохолдингам. За офіційними даними укладено приблизно 4,5 млн. договорів оренди. Решта землі орендуються без документів, обробляються пайовиками, або покинуті. При цьому діє мораторій на продаж землі, який наприкінці 2011р. був продовжений ще на рік — до 1 січня 2013р.

Саме об’єднання в одній особі власника землі, і того, хто реально її використовує, декларувалося прем’єр-міністром Миколою Азаровим у вересні минулого року, як основне завдання реформи. За словами глави Кабміну, селянин повинен стати реальним господарем землі.

Реформа ні про що

Однак, в результаті реформи учасники земельного ринку отримають, зовсім не те, на що розраховують, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. «Що буде після земельної реформи, і чого б хотілося — це різні речі», — відзначає експерт.

Як говорить Володимир Лапа, «об’єднання землевласника та землекористувача — це залучення фінансових ресурсів, підвищення інвестиційної привабливості аграрного сектору України, забезпечення прибуткового господарювання, і на цій основі формування більш-менш нормальної інфраструктури в сільській місцевості».

Проте, проект закону про ринок земель, який буде винесений на друге читання, за словами генерального директора Українського клубу аграрного бізнесу, не передбачає можливості покупки земель сільськогосподарського призначення для українських фермерських господарств та юридичних осіб — придбати ділянку зможе тільки фізособа. Експерт зазначає, що сьогодні в Україні близько 17-18 млн. га обробляють сільгосппідприємств, ще 4 млн. га — фермерські господарства.

«Це означає, що, як і раніше, обробляти землю буде один, а володіти нею буде інший. Якщо у юросіб не буде землі у власності, то вони, відповідно, не зможуть надавати заставу, а значить, не буде додаткового залучення фінансових ресурсів. І нічого не зміниться в інвестиційній привабливості аграрного сектору «, — говорить Володимир Лапа.

На інші ж сегменти ринку, крім сфери земель сільськогосподарського призначення, реформа і зовсім ніяк не вплине, вважає заступник голови ради Українського товариства оцінювачів Наталія Лебідь.
«Закон про ринок земель в основному зачіпає сегмент сільськогосподарських земель, він чітко обумовлений галузевою специфікою, ці землі цікаві тільки певній групі компаній, які спеціалізуються на цьому … Я вважаю, що на інших сегментах ринку закон навряд чи відіб’ється», — сказала експерт, нагадавши , що ще 10 років діятиме мораторій на зміну призначення сільгоспземель.

Завершальний етап

Так чи інакше, закон про ринок земель буде прийнято протягом місяця, вважають аналітики ринку. Нагадаємо, парламентарії обіцяли затвердити цей законопроект ще восени, однак, в січні в черговий раз відклали розгляд — до наступної сесії Верховної Ради, яка почнеться 7 лютого. На думку експертів, прийняття закону не затягується штучно, а зволікання пов’язані з тим, що документ повинен відрегулювати безліч питань, як для учасників ринку, так і для держави.

«Розгляд закону перенесено у зв’язку з тим, що він дуже широке коло питань регулює, і багато суб’єктів залучено в земельні відносини. Кожен хоче зробити цей закон більш зручним для себе. Тут потрібно шукати компроміси, і з цим пов’язана така важка підготовка цього закону» , — пояснює президент Земельного союзу України Андрій Кошиль.

Крім прийняття закону про ринок землі, для завершення земельної реформи, каже Андрій Кошиль, потрібно, щоб вступив в силу Закон про земельний кадастр. Також необхідно вирішити питання з розмежуванням земель державної та комунальної власності, і встановленням меж населених пунктів. Ще одним завданням, за словами президента Земельного союзу України, є завершення безкоштовної приватизації та розробка інших механізмів при виділенні земельних ділянок.

Відкладуть у довгу шухляду?

Завершити земельну реформу, вважає Андрій Кошиль, владі цілком під силу через рік. «Чіткого моменту, коли можна буде сказати, що реформа завершена, я думаю, не буде. Основні моменти — це введення в силу закону про земельний кадастр та закону про ринок земель. Я думаю, що протягом цього року основні моменти будуть вирішені», — вважає експерт.

У той жи час, Рахункова палата заявила, що проект з видачі державних актів на землю та розвитку системи кадастру, який фінансує Світовий банк, не вдасться завершити в термін, а значить, реформа може бути зірвана.

«Темпи реалізації заходів проекту з розвитку національної системи кадастру для реєстрації земельних ділянок і документів на право власності на земельні ділянки не виключають ризиків невиконання в термін, визначений угодою про позику (коштів Світового банку — ред.) — До 1 липня 2012р.», — відзначається в повідомленні Рахункової палати.

Якщо земельну реформу в Україні відкладуть ще на пару років, то ми потрапимо в книгу рекордів Гіннеса, як країна, яка довше за всіх у світі модернізувала ринок землі. Зараз це «почесне» звання належить Мексиці — там земельна реформа тривала 23 роки.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>