Сьогодні система ЖКГ знаходиться у катастрофічному стані, про що свідчить виділення Кабміном в 2012 році 6 млрд. грн. на установку вузлів обліку теплової енергії у підвалах багатоквартирних будинків. Про це заявив керівник групи компанії «Валькірія» Олексій сатов.

На думку експерта, «проблеми в системі ЖКГ досягли тієї межі, коли від будь-якої влади потрібне термінове прийняття радикальних рішень і виділення необхідних коштів на модернізацію, оскільки будь-яке зволікання може призвести до техногенної катастрофи.

Підтвердженням катастрофічного стану вітчизняного ЖКГ, на думку експерта, стало прийняття Кабінетом міністрів України рішення про виділення в 2012 році 6 млрд. грн. на установку вузлів обліку теплової енергії у підвалах багатоквартирних будинків, з яких 3,3 млрд. грн. виділять на закупівлю лічильників, а решту грошей витратять на їх установку.»

Це рішення є радикальним перш за все тому, що така сума виділяється вперше за час незалежності України. Але це не єдина позитивна сторона, важливим є також те, що застосування вузлів обліку послуг, що поставляються з опалення зробить неможливими спекуляції підприємств теплокомуненерго, деякі з них у вартість послуг, що поставляються вкладають до 90% нібито збитків, понесених через зношеність магістральних трубопроводів «, — відзначає він.

За оцінками експертів зношеність мереж сягає в деяких теплогенеруючих господарствах до 80%, але це дає 20 — 30% втрат, а не 90% (60% збитків становлять близько 20-25% в загальній ціні послуг). Відповідно, ці 20-25% не існуючих збитків у загальній ціні надаваних послуг і є тим тіньовим механізмом, який не єдиний в даному секторі.

Разом з тим, підкреслює Олексій, з точки зору ефективності прийнятої програми, вищезазначене рішення Кабінету міністрів України потребує серйозного доопрацювання.

«По-перше, застосовувані вузли обліку теплової енергії повинні вважати не обсяг проходящої рідини, який не враховує її температуру, а гігакалорії, які вираховуються з показників температури та обсягу проходящої рідини. Це зробить неможливими маніпуляції з температурними параметрами рідини яка поставляється», — говорить він .

По-друге, на думку експерта, застосування загальнобудинкових вузлів обліку не стимулює кінцевого споживача на економію тепла, тому що його щомісячна сума за надані послуги буде залежати не тільки від нього, а й від усіх мешканців даного будинку.

«А невелика зміна в сторону не загальнобудинкових, а індивідуальних вузлів обліку тепла призведе до того, що кожен споживач буде безпосередньо зацікавлений в економії за рахунок установки енергозберігаючих вікон і утеплення стін, що дасть набагато більший ефект, тому що 90% всіх старих будівель мають втрати тепла через стіни, вікна та дахи (на рівні 60%) «, — розповідає він.
Саме ці цифри, пояснює експерт, стали основоположними для Кабміну при прийнятті програми з утеплення всіх старих будівель. Однак відсутність належного фінансування, по суті, заморозило реалізацію даної ініціативи.

«По-третє, при застосуванні загальнобудинкових вузлів обліку тепла виділені гроші будуть витрачатися на кожного жителя багатоквартирного будинку, а при застосуванні індивідуальних вузлів обліку тепла більша частина мешканців (приблизно 60%) встановить обладнання за власний рахунок, а виділені гроші можна направити у вигляді додаткової субсидії решті мешканцям, які не мають такої фінансової можливості «, — відзначає він.

По-четверте, додає Олексій, перехід на індивідуальні вузли обліку викличе масовий інтерес до енергозберігаючих технологій, що дозволить організувати утеплення не окремих квартир, а всього багатоквартирного будинку.

«По-п’яте, зниження витрат на опалення дасть можливість скоротити розміри виплати субсидій. Крім того, зниження споживаного енергоресурсу теплогенеруючими станціями на 60-70% зробить Україну менш енергозалежною», — вважає експерт.

Загальна сума субсидій, призначених для компенсації витрат сімей на оплату житлово-комунальних послуг, у січні-жовтні 2011р. склала 158,6 млн. грн., що на 71,1 млн. грн., або в 1,8 рази, перевищує аналогічний показник 2010р.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>