Податок на нерухомість приходить в Україну літом…

-1+1 (+1 rating, 3 votes)
Дата 29.02.2012, категорія: Статті, автор: ,

Хто і як буде платити цей новий податок

У 2012 році багато українців вперше зіткнуться з новим місцевим податком — податком на нерухомість. Його введення кілька разів відкладалося, і ось тепер з 1 січня 2012 Держподаткова служба України почала його нараховувати.

 Для любителів теорії

Податковий кодекс України (№ 2755-VI, прийнятий 2 грудня 2010 року) у статті 265 передбачає введення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Згідно 8-му абзацу 1-го пункту Прикінцевих положень Податкового кодексу норма вступає в силу з 1.01.2012 року.

 Що обкладається

Податком на нерухомість обкладається тільки житлова нерухомість (нежитлова нерухомість об’єктом оподаткування поки не є). У відповідності з Податковим кодексом України до житлової нерухомості віднесені: житлові будинки, призначені для постійного проживання, і житлові будинки садового типу, прибудови до житлових будинків, квартири, котеджі, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах, садові, а також дачні будинки.

Житлові будинки садового типу — це житлові будинки, розміщені на окремій земельній ділянці. Такий будинок складається із житлових та допоміжних (тобто нежитлових) приміщень. Садовий будинок-це некапітальна будова для літнього (сезонного) використання. До дачних будинків віднесені капітальні житлові будинки, що використовуються протягом року для відпочинку за межами міста. До котеджів віднесли одно-або півтораповерхові будинки з невеликою житловою площею для постійного або тимчасового проживання з присадибною ділянкою. Останнє начебто особливих пояснень не вимагає.

Не є об’єктами оподаткування: житлова нерухомість, що знаходиться в держвласності або у власності територіальних громад; житлова нерухомість, що знаходиться в зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення (мова про Чорнобильську зону); нерухомість дитячих будинків сімейного типу; садові або дачні будинки (але не більше одного такого будинку для одного платника податку на нерухомість); житлова нерухомість, що належить багатодітним сім’ям, які виховують трьох і більше дітей (включаючи усиновлених), але не більше одного об’єкта на таку сім’ю; гуртожитки. Такий поділ досить спірний по багатьом параметрам, але в даному випадку автор лише констатує факт.

 Хто платить

Згідно з тим же Податковим кодексом платниками податку на нерухомість є як фізичні, так і юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової нерухомості (ще раз підкреслюємо: мова йде виключно про житло).

Якщо квартира або будинок (або щось ще, що підпадає під оподаткування) знаходяться у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з них за приналежну їй частку. Спільні власники, у яких житлова нерухомість знаходиться у спільній сумісній власності без виділення часток в натурі (наприклад, подружжя), повинні визначити одного з них, хто і буде платником податку. Якщо ж об’єкт спільної сумісної власності поділений між співвласниками в натурі, кожен з них сплачує податок на нерухомість за належну йому частину.

При зміні власника житлової нерухомості податок нараховується: для попереднього власника — з 1 січня року відчуження нерухомості до дати відчуження, а для нового власника — з 1 числа місяця придбання права власності на нерухомість до 31 грудня звітного року.

 Скільки платити

Фактично є три ставки податку на нерухомість. Якщо хто-небудь (див. «Хто платить») є власником квартири, житлова площа якої не перевищує 120 кв. м, або будинку, житлова площа якого не перевищує 240 кв. м, то він сплачує податок за ставкою 0%. Чому ми просто не сказали, що вони не платять податок на нерухомість? Та тому, що вони не звільнені від сплати цього податку за законом, а просто у них податок на даний момент дорівнює 0 грн. Різниця в тому, що хоча вони як би не платять податок, це не заважає їм бути платниками податків, а їх житлу — об’єктом оподаткування. Ставка ж податку для цієї категорії може змінитися в будь-який момент.

Іноді цю ситуацію описують по-іншому: для фізичних осіб встановлені пільги по оплаті цього податку. Їх суть в тому, що база оподаткування для них зменшується на 120 кв. м для квартири і 240 кв. м для будинку. Така знижка надається один раз за базовий податковий період об’єкту нерухомості, в якому платник податків зареєстрований, або за його вибором будь-якого іншого об’єкту нерухомості, власником якого він є. Загалом, що в лоб, що по лобі — все єдино. А те, що пільги у нас легко відміняють, знає і дитина.

Далі. Якщо хтось володіє квартирою житловою площею понад 120 кв. м (але не перевищує 240 кв. м) або будинком житловою площею понад 240 кв. м (але не більше 500 кв. м), то він сплачує податок 1% офіційно встановленої мінімальної зарплати за кожен квадратний метр, що перевищує вищезазначені пільгові 120 і 240 кв. м для квартири і будинку відповідно.

Ті, у кого у власності знаходиться квартира житловою площею понад 240 кв.м або будинок житловою площею понад 500 кв. м, платять податок в 2,7% мінімальної зарплати.

Базовий податковий період дорівнює календарному року. Говорячи простими словами, це означає, що податок, порахований за вищевказаною схемою, сплачується раз на рік за рік.

До речі, про пташок. За Законом «Про державний бюджет» розмір мінімальної зарплати з 1 грудня 2011 року (тобто прямо зараз) становить 1004 грн.

 Приклад розрахунку податку

Якщо у вас у власності квартира площею 130 кв. м, то… ми вас вітаємо. Що стосується податку, то він буде розраховуватися так. З наявних 130 кв. м потрібно відняти льготні 120кв. м. Отримані таким чином 10 кв. м (гордо іменуються об’єктом оподаткування) помножити на 1% від 1004 грн. (Тобто на 10,04 грн.). В результаті річний податок на квартирку складе якихось 100,4 грн. Аналогічно йде справа і з будинком.

Маленький, але важливий нюанс. Якщо у платника податків декілька об’єктів житлової нерухомості, то податок розраховується окремо по кожному об’єкту та їх площа не підсумовується. При цьому тільки один об’єкт зменшується на 120 або 240 кв. м, а для всіх інших це зменшення не застосовується.

Останнє означає, що якщо у людини у власності пара квартир, приміром, по 45 кв. м загальної площі кожна (класичні хрущобами), то, на перший погляд, він не повинен платити жодних податків, тому що навіть загальна площа його житла не перевищує пільгові 120 кв. м. Однак це, на жаль, не так. В даному випадку одна квартира (по ідеї за вибором власника, а значить, більша) не буде обкладатися податком на нерухомість, а друга (і інші, якщо їх декілька) буде. Причому податок розраховується для кожної квартири окремо, а не на житлову площу в сумі.

Експерти вже звернули увагу, що даний момент прописаний не дуже здорово і податкова може при бажанні наполягати, щоб від оподаткування звільнялася не та квартира, яку вкаже власник (тобто велика), а, наприклад, та, в якій він живе. Як воно буде на практиці, сказати поки важко.

І ще. Розмір податку не залежить від кількості прописаних в житло людей.

Відразу обмовимося, що більшості власників-фізичних осіб особисто морочитися з підрахунком свого податку на нерухомість не доведеться. Цей податок за них рахуватиме сама податкова на підставі даних Держреєстру майнових прав на нерухоме майно. У зв’язку з цим Бюро технічної інвентаризації (зараз саме БТІ виконує функції Держреєстру), а також паспортні столи та інші органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, в 2011 році — до 15 квітня, а починаючи з 2012 року — щокварталу до 15 числа першого місяця кварталу повинні подавати до органів податкової служби інформацію, необхідну для розрахунку податку на нерухомість. Втім, знати, наскільки правильно підрахували ваш податок на нерухомість замість вас, корисно завжди.

 Як платити

Як вже було сказано, самі фізичні особи до підрахунку свого податку на нерухомість прямого відношення мати не будуть. Їх безпосередню участь в процесі почнеться після того, як Держподаткова служба надішле їм повідомлення-рішення з платіжними реквізитами для оплати податку за місцем знаходження нерухомості. Теоретично відбутися це повинно не пізніше 1 липня звітного року (практично, мабуть, це буде пізніше — дата постійно плаває). Фізичній особі після вручення йому податкового повідомлення-рішення дається 60 днів для того, щоб сплатити податок або уточнити його. Якщо хтось купив житло, то йому податкова надсилає повідомлення-рішення тоді, коли отримає інформацію про перехід права власності.

Кілька нюансів. Податкове повідомлення-рішення вважається відправленим платнику податків, якщо воно було відправлено з повідомленням про вручення. Це означає, що, отримавши податкове повідомлення-рішення, його одержувач повинен буде розписатися в повідомленні про вручення, підтвердивши отримання податкового повідомлення.

Якщо податкове повідомлення-рішення не може бути вручено, приміром, через відмову людини його отримати або в зв’язку з його відсутністю за місцем реєстрації, то податкове повідомлення-рішення вважається врученим в день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. Наслідки неотримання податкового повідомлення-рішення очевидні — починають нараховуватися штрафні санкції та пеня.

Що стосується юридичних осіб, що володіють оподатковуваною житловою нерухомістю, то вони якраз розмір свого податку розраховують самі і подають до податкової декларації до 1 лютого звітного року з розбивкою податку поквартально рівними частинами. Керуються вони при цьому документами, що підтверджують право власності на нерухомість. Потім вони платять ці частини авансовими платежами щоквартально до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

 Робота над помилками

Якщо фізична особа отримує повідомлення-рішення з якоюсь (на її погляд) ахінеєю, то вона має право звернутися до податкової для звірки даних з житловою площею своєї нерухомості, пільг по сплаті податку на нерухомість, ставки податку і самої нарахованої суми. Підставою для такого звернення є документи, що підтверджують право власності на житло, і реєстрація. Податкова по ідеї проводить перевірку своїх даних і при необхідності висилає нове повідомлення-рішення. Зобов’язання по новому документу такі ж. І завжди є суд як остання інстанція.

Що стосується юридичних осіб, то тут все навпаки: податки вони розраховують самі, а податкова в міру своїх скромних сил намагається їх переконати в тому, як глибоко вони помиляються.

Так, що завжди варто пам’ятати, що податок на нерухомість не єдиний податок на нерухомість в Україні. Крім володіння житловою нерухомістю оподатковуваними є також операції з купівлею-продажем нерухомості, її наймом або обміном. Крім того, обкладаються податком отримання нерухомості в подарунок і її спадкування.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

Один коментар до Податок на нерухомість приходить в Україну літом…
  1. Наталія Стеценко Наталія Стеценко:

    .

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>