Попередній обвал фінансової системи Європи та США плачевно позначився на ринку нерухомості, зокрема, українському. За період з 2008 по 2010рр. кількість угод купівлі-продажу скоротилася приблизно на 50%. Чи варто очікувати повторення ситуації в сфері нерухомості, враховуючи як зовнішні несприятливі фактори, так і внутрішні проблеми галузі?

Шукаємо причини

Варто відзначити, що негативно вплинути на ринок цього року можуть не тільки зовнішні макроекономічні фактори, але і проблеми всередині України. «Думаю, що в кризу на ринку нерухомості ми тільки входимо. Ніяких передумов для того, щоб ситуація змінилася в кращу сторону, немає. Погіршується загальноекономічна ситуація, законодавчі нововведення ніяк не сприяють розвитку, точніше, стабілізації ринку. Знижуються доходи населення, людям зараз не до покупки квартири», — зазначив песимістично налаштований голова Союзу фахівців з нерухомості Олександр Рубанов.

Крім того, існують специфічні проблеми будівельної галузі, які, на думку аналітиків, посилюють і без того складну ситуацію. Серед основних негативних чинників експерти називають відсутність пропозицій на ринку — нові будівельні майданчики не освоюються, а на ринку вторинного житла закінчується якісна пропозиція.

«Наприклад, у Харкові гостро відчувається дефіцит нерухомості. Такого ніколи раніше не було. Всі ліквідні квартири, які виставляються на ринок, відразу ж продаються», — повідомив глава експертної ради Гільдії ріелторів України Сергій Шкільов.

Не сприяє поліпшенню ситуації і відсутність доступної іпотеки. Причому, самі банкіри не прогнозують відродження житлового кредитування в найближчій перспективі.

Проте, не дивлячись на таку велику кількість передумов для нової кризи на ринку української нерухомості, експерти стверджують, що нинішня ситуація кардинально відрізняється від подій 2008-2009рр.

Криза кризі ворожа

«Якщо буде фінансова криза, буде загальне погіршення економічної ситуації, і це негативно позначиться на ринку нерухомості. Але є й інша сторона медалі. Зараз говорять про можливі проблеми з євро і доларом, тому в нерухомості люди зараз бачать альтернативу для збереження коштів», — пояснює глава експертної ради Гільдії ріелторів України Сергій Шкільов.

Така ж двозначна ситуація і на іпотечному ринку, додає президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. «В 2008 — 2009рр. Що сталося? Велика кількість кредитів видавалася у валюті, і коли курс почав скакати, іпотека опинилася в зоні ризику. Зараз вже банки не видають кредити в валюті, і більшу частину валютних кредитів перевели в гривню. Навіть якщо зараз зміниться курс, це особливо на ринок іпотеки не вплине», — говорить експерт.

Крім того, відзначає Олександр Охрименко, напередодні кризи в 2008-2009рр. був іпотечний бум, і частка кредитних угод мала істотний вплив на підсумкову картину на ринку нерухомості. Зараз ситуація інша — в 2011р. кількість кредитних угод на ринку склала лише 5% від загальної кількості.

Науковий підхід

Ситуацію на фінансовому ринку коментувати не будемо, а ось що стосується безпосередньо нерухомості, то, за словами Андрія Гусельникова, після трирічного періоду спаду, в 2011р. кількість угод купівлі-продажу житла вперше збільшилася на 3-5%.

Зростання числа транзакцій хоч і незначне, прогнозується і на цей рік — воно повинно скласти 5-6%. «На мою думку, ринок поступово виходить на новий цикл. Зараз з’являються перші ознаки позитивної динаміки — січень був дуже активним на ринку нерухомості», — відзначає експерт.

Позитивну динаміку на ринку житла України відзначив і голова національно ради ріелтерської палати України Олександр Бондаренко. Він стверджує, що якщо спроектувати український ринок нерухомості на графік відомого італійського експерта Гундіні, то вийде, що наша країна знаходиться на етапі зниження цін і збільшення кількості продажів, яка передує початку нового циклу.

«Перехід на етап, істотного зростання кількості транзакцій, відбудеться тільки тоді, коли всі споживчі ринки вийдуть з кризового стану. А це, можливо, тільки після значного поліпшення загальної економічної ситуації в країні, збільшення зростання доходів населення, відновлення іпотечного кредитування під реальні відсотки на тривалі терміни. Малоймовірно, що це відбудеться в 2012р», — відзначає експерт.

Більш оптимістичний глава експертної ради Гільдії ріелторів України Сергій Шкільов. За його словами, кількість угод у 2012р. має збільшитися на 8%.

При цьому, однак, експерт не виключає можливості виникнення глобальних фінансових проблем з американською і європейською валютою. Інша справа, що на ситуацію на ринку української нерухомості такий варіант розвитку подій вплине незначно — замість прогнозованого росту на 8%, ми отримаємо зниження приблизно на 2% за підсумками року.

«Якщо у світі буде криза, то стагнація на ринку нерухомості наступить не більше ніж на місяць. Люди вже до всього звикли і не дуже реагують на подібні ситуації», — пояснив Сергій Шкільов.

Нас чекає штучний підйом

Найімовірніше, цього року ринок нерухомості України чекає не криза, а економічний підйом, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Не потрібно забувати про те, що в Україні все ще зберігається незадоволений попит на житло. А, в умовах нестабільності економіки і фінансів, нерухомість — єдиний більш-менш надійний варіант для інвестицій.

Решта причин росту, на думку експерта, штучні — передбачуваний розвиток пов’язано з прийдешніми парламентськими виборами.

«Запустять друкарський верстат під вибори. Швидше за все, зайде пристойна кількість валюти, знову ж під вибори. Завжди напередодні або після виборів зростає попит на нерухомість — люди отримують заробітки, їх треба вкласти, і один з напрямків — нерухомість… І для Нацбанку буде дуже нескладно зробити емісію гривні, і видати кредити під 14%, які обіцяли», — пояснює експерт.

Також, додає Олександр Охрименко, висока ймовірність, що напередодні виборів будуть виділені кошти на програми Державної іпотечної установи та створено Державну іпотечне агентство.

Всі ці фактори, резюмує експерт, будуть сприяти зростанню ринку. У той час як, проведення футбольного чемпіонату Євро-2012 фактично не вплине на загальну ситуацію в сфері нерухомості. За прогнозами Олександра Охріменка, в 2012р. кількість угод збільшиться на 10-12%, а за сприятливого розвитку подій, і на 20-22%, а житло подорожчає в середньому на 10%.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>