Українці в 2011 році стали поступово виходити з кризи: за попередньою оцінкою Держстату, реальний валовий внутрішній продукт (з урахуванням інфляції) за минулий рік виріс на 5,2%, це на 1% більше, ніж було в 2010-му. Номінальний ВВП збільшився на 219 мільйонів гривень, досягнувши 1,314 трильйона гривень.

Нагадаємо: ВВП — ринкова вартість всіх товарів і послуг, вироблених за рік у всіх галузях економіки і призначених для споживання, експорту та накопичення. Ця цифра збіглася з прогнозами Кабміну і виявилась вищою за прогнози іноземних структур (МВФ і Світового банку), які давали нам 3,5%, — пише газета «Сегодня»

«Остаточні цифри Держстатистики оприлюднять через 90 днів після закінчення року (30 березня. — Авт.), І вони можуть бути як більші, так і менші попередніх, — роз’яснив нам аналітик МЦПД Олександр Жолудь. — Наш Центр прогнозував 4,8-4,9%. Досягнуто суттєве зростання, дало його, перш за все, сільське господарство, там зібрали рекордний урожай. Плюс те, що промисловість до вересня виробляла все більше продукції і лише в IV кварталі пішов спад через рецесію в Єврозоні. Але в цьому році буде зростання реального ВВП близько 3%, тому що, по-перше, вища база порівняння, по-друге, очікуємо менший урожай і велику (до 8%) інфляцію, адже в 2011-му її з липня по листопад регулярно знижували саме дешеві овочі-фрукти». Керівник ІАЦ Forex club в Україні Микола Івченко додав, що крім сільського господарства найбільший внесок у зростання ВВП внесла торгівля (+13,7%) і будівництво (+11,1%) — в основному, об’єктів і доріг до Євро-2012, тепер цього не буде, адже вже всі стадіони побудували. У підсумку ВВП-2012 виросте максимум на 3,9-4%. Скептичне ставлення до цифр Держстату у президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменко. На його думку, статистика «намалювала» високе реальне зростання ВВП, як і низьку інфляцію. «Тут чиста арифметика: чим нижче зростання цін, тим вище реальний ВВП і навпаки, — говорить Охрименко. — Річна інфляція 4,6% формальна, тільки за рахунок дешевих овочів, картоплі. Якщо їх виключити, реальний ВВП виявиться, в кращому випадку, нульовим».
МАСЛО НА ХЛІБ. Яка користь від ВВП маленькому українцю? Образно кажучи, це «пиріг», який ділять на всіх, і він за минулий рік став більший. Але це не означає, що частка кожного збільшилася однаково. «Масло на хліб» ми мазали весь минулий рік, адже зростання зарплат у всіх сферах випереджло інфляцію, — говорить Жолудь. — Виробничники мали доходи вищі, адже зарплати найбільше росли там і були стабільними. Ті, хто працює на виробництві, отримавши зарплату і премію, витрачають ці гроші на їжу, одяг, предмети побуту, поїздки на відпочинок, речі і т. д., від чого мають дохід торгівля, сервіс, транспорт. Другий момент — чим більше люди і підприємства запрацюють, тим більше відраховують вони грошей в бюджет і Пенсфонд, значить більше отримають бюджетники і пенсіонери. Ось і користь від зростання ВВП». Охріменко теж говорить про збільшення в минулому році зарплат у всіх сферах, наприклад, у торгівлі на 13,7%, але зазначає, що у нас 60% ВВП щорічно проїдається і лише 40% йде на накопичення, з них 10-12% накопичення громадян (депозити). На думку експерта, це дуже мало, в Європі в 2-3 рази більше і ці гроші працюють на економіку.
Переглянули ДОХОДИ. Доходи бюджету до 2014 року перестануть рости через зменшення на 4% податку на прибуток на 3% ПДВ і складуть близько 352 міллліарда гривень, розрахували фахівці Мінфіну (у бюджеті-2012 закладено 332,8 міллліарда гривень). Раніше уряд планував зібрати протягом наступних двох років додатково майже 20 мільярдів гривень — 4,9 мільярда в 2013-у і 14,5 мільярдів — в 2014-у. Як роз’яснили нам у прес-службі Кабміну, прогнози переглянуті у зв’язку з погіршенням економічної ситуації в світі, але ситуація може змінитися. На думку Олександра Жолудя, за рахунок скорочення податків зараз бізнес збільшить вкладення в розвиток виробництва, що призведе до його зростання. І, відповідно, податків в наступні роки заплатять більше.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>