Новий податок на нерухомість будуть розраховувати за загальною площею житла. Цей показник у середньому на третину більший, ніж житлова площа в стандартній квартирі або будинку. Таким способом влада хоче включити в список платників тих, хто живе в розкішних багатометражках з величезним холом або джакузі замість типової ванної. Експерти впевнені, що при бажанні цю норму можна буде легко обійти.

Коли розмір має значення

Податок на нерухомість вступив в силу з початку року, але платити його доведеться з липня, тому що механізми його нарахування все ще допрацьовуються. Парламент прийняв закон, який скасовує розмежування загальної та житлової площі для сплати податку на нерухомість. Простіше кажучи, платити доведеться не тільки за житлові «квадрати», а й комору, ванну, санвузол, коридор і навіть балкон.

Зміни запропонував президент. На його думку, власник великого будинку загальною площею близько тисячі квадратних метрів цілком може за допомогою перепланування зареєструвати житлову площу в межах, що не підлягають оподаткуванню. Таким чином, більш багаті українці виявляться в привілейованому становищі. Загальна площа їх квартир може в рази перевищувати стандартну «двушку» або «трьошку». Однак оподатковувана податком житлова площа в такому пентхаусі може не відрізнятися від звичайної квартири в типовому будинку.

При покупці житла українців змусять звітувати про доходи

Аналітики вважають підхід, запропонований президентом, цілком логічним. По-перше, після зміни бази оподаткування істотно розшириться коло платників податку і збільшаться надходження до бюджету. «За законом, податком будуть обкладатися квартири площею більше 120 кв. м і будинки більше 250 кв. м, — нагадує голова Національної ради Ріелторської палати України Олександр Бондаренко. — Якби це була тільки житлова площа, під оподаткування потрапляв би дуже малий відсоток житла. Адже загальна площа квартири при цьому повинна складати близько 180 кв. м, а будинок — як мінімум, 350 кв. м. Таких апартаментів на ринку не так уже й багато. Навіть у столиці податок платили б не більше 4-5% власників житла».

По-друге, вирівнюється соціальний дисбаланс. «Приміщення для допоміжного користування, такі як кухня, санвузол, комора, коридор, створюють додатковий комфорт проживання, — вважає незалежний експерт ринку нерухомості Руслан Макаренко. — Якщо людина може собі дозволити будинок з більярдом та басейном, теоретично він може раз на рік за це задоволення і заплатити. До речі, спочатку податок на нерухомість нікого з власників апартаментів не лякав саме тому, що житлової площі в пентхаусах і заміських віллах небагато. Там всього лише і є, що три спальні, решта — підсобні приміщення».

Нульовий податок

Громадян середнього достатку і тим більше малозабезпечених податок не торкнеться. Наразі, в тому вигляді, в якому написаний зараз. «Фактично існує три ставки податку на нерухомість, — говорить юрист компанії «Василь Кісіль і партнери» Наталія Доценко-Білоус. — Якщо площа квартири або будинку не перевищує 120 і 250 кв. м відповідно, ставка податку дорівнює нулю. Квартири площею від 120 до 240 «квадратів» і будинки від 250 до 500 кв. м будуть обкладатися податком за ставкою до 1% мінімальної зарплати за кожен квадратний метр перевищення. Третю ставку в розмірі 2,7% мінімальної зарплати будуть застосовувати до квартир і будинків більше 240 і 500 кв. м відповідно».

Тут аналітики відзначають кілька неоднозначних моментів. По-перше, власники невеликих квартир в юридичному сенсі не звільняються від податку — вони повинні його нарахувати за нульовою ставкою. Але як тільки депутатам прийде в голову змінити цей відсоток, податок на нерухомість буде платити кожен. По-друге, конкретний розмір податку — до 1% — буде визначати місцева влада. Теоретично депутати будь-якого міста можуть встановити податок навіть в 0,1% або 0,0001% від мінімальної зарплати. І це не буде порушенням закону. Правда, за словами Макаренка, поки всі місцеві ради обирають максимальну ставку — 1%.

Ще одна особливість — сплата податку для власників двох і більше квартир і будинків. «За законом, база оподаткування розраховується окремо по кожному об’єкту нерухомості, незалежно від того, скільки їх у власника, — пояснює Доценко-Білоус. — І можливість заплатити «нульовий» податок дається тільки на одну квартиру або будинок за умови, що їх площа вписується в пільгові рамки. Для другого, третього, п’ятого і десятого житла податок поширюється на всю площу. Це і є головний принцип податку на нерухомість. Був визначений стандарт: один власник має право на одну квартиру площею до 120 кв. м. За більший метраж або більшу кількість доведеться платити».

Півмільйона українців можуть втратити свої заощадження

Правда, і з кількістю, і з метражем проблеми вирішуються за допомогою тих же юристів. «Зайве» житло можна в спішному порядку подарувати дітям, онукам або іншим близьким родичам. А надлишок «квадратів» розподілити між членами сім’ї. «Якщо квартира або будинок знаходяться у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з них за приналежну їй частку, — продовжує Доценко-Білоус. — Тому неоподатковувана податком площа квартири, яка знаходиться в спільному володінні двох людей, автоматично збільшується з 120 до 240 «квадратів». Якщо власників троє — до 360, і так до нескінченності».

За що доведеться платити з 1 липня

Об’єктом оподаткування є тільки житлова нерухомість. За Податкового кодексу України, до неї відносяться: житлові будинки, призначені для постійного проживання, і житлові будинки садового типу, прибудови до будинків, квартири, котеджі, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах, садові та дачні будинки. Причому від податку звільняється житлова нерухомість, яка знаходиться у державній власності або у зонах відчуження (наприклад, в Чорнобилі). Також не буде обкладатися податком нерухомість дитячих будинків сімейного типу та житло, що належить багатодітним сім’ям (три і більше дитини).

Скільки отримає бюджет

Фінансовий результат від введення податку на нерухомість в Україні не прорахований, оскільки повної бази даних про будинки і квартири в країні немає. Однак за приблизними розрахунками, проведеними ще в 2009 році, обсяг щорічних надходжень до місцевих бюджетів від власників розкішних апартаментів повинен скласти близько 550-600 млн грн, або близько 2% всіх доходів державного бюджету. Сума в порівнянні з іншими країнами невелика. Приміром, місцеві бюджети Великобританії в 2009 році отримали від податку на нерухомість 24,6 млрд. фунтів стерлінгів (4,5% доходів держбюджету). У Франції надходження досягають 51% доходів місцевих бюджетів, а в США — 71%.

Яким буде податок на нерухомість

Ставка податку           Площа квартири, кв. м               Площа будинку, кв. м

0%                                       до 120                                                   до 250

До 1% мінімальної

зарплати за кожен    від 120 до 240                                   від 250 до 500

кв. м перевищення

2,7% від мінімальної

зарплати за кожен    понад 240                                            понад 500

кв. м перевищення

* Дані: Податковий кодекс України

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>