Кореспондент «Сегодня» з’ясувала, які види перебудови житла потрібно узгоджувати з інженерами БТІ та ДАБК.
Після того як влада відклала передачу функцій Бюро технічної інвентаризації (БТІ) в руки Укрдержреєстру на 1 січня 2013 р., нам стали писати листи читачі. Вони просили пояснити, як буде відбуватися узаконення перепланування квартири в перехідний період.

ЧЕРВОНА ПЕЧАТКА.

«Ми за рахунок лоджій збільшили площу 2-х кімнат і кухні в квартирі 16-поверхового будинку, — розповідає Світлана з м.Южного Одеської обл. — Потім стали приватизувати квартиру. Прийшли фахівці з БТІ, переміряти площу — виявилося, що кімнати збільшені. Вони поставили червону печатку в техпаспорт (про те, що на перепланування квартири не пред’явлено дозвіл. — Авт.) І сказали, що все це потрібно узаконити, і тільки після цього вони закінчать приватизацію. Потім відправили нас в архітектурний відділ».

АБСУРД ВІД ДАБКу.

Працівники архітектурного відділу приступили до оформлення документів. Але «забули» попередити про те, що для початку потрібно звернутися в ДАБК. «І вже після того як я оббігала масу інстанцій, віддала 1400 грн за новий проект квартири, я дісталася до ДАБКу, де потрібно було взяти дозвіл на будівельні роботи, — говорить Світлана. — Представник ДАБКу здивувався, що весь цей шлях був пройдений в обхід нього». Тепер мешканка Південного повинна заплатити штраф. Але найбільше її розчарували слова представника ДАБКу про те, що всі митарства і трата грошей були марними. Нібито процедура перепланування вже спрощена. Плюс представник ДАБКу заявив, що оформляти дозвіл на проведення будівельних робіт було абсурдно, адже вони в цьому випадку не проводилися. «Лоджії ми приєднали за рахунок демонтажу віконно-дверних перекриттів, — пояснює Світлана. — Ми не ламали підвіконня, а просто прибрали віконні рами. Тобто будівельні роботи не проводилися, і ми не вносили в планування квартири змін».

Світлана звернулася до редакції з питанням, чи потрібно їй займатися узаконенням збільшення житлоплощі і до кого для цього йти. Наші юристи пояснили, як вести себе в цьому випадку і що зміниться після введення нового порядку узаконення перепланувань.

В ОБХІД ІНСТРУКЦІЇ

Як роз’яснила нам партнер юркомпанії «Ейдіком» Олена Воронцова, всі старання Світлани дійсно були марні. Справа в тому, що зроблене в її квартирі перепланування не вважається самовільним будівництвом. Такий висновок випливає з «Інструкції про порядок проведення техінвентаризації об’єктів нерухомого майна», затвердженої 24 травня 2001 Відповідно до неї, в квартирах не потрібно узаконювати перепланування, не пов’язане із збільшенням або зменшенням площі без порушення несучих конструкцій. Також самовільним переплануванням не вважається збільшення площі за рахунок видалення перегородок, комор, печей, камінів; скління балконів і лоджій; спорудження дверних прорізів у внутрішніх некапітальних стінах. Тобто Світлані не потрібно отримувати дозвіл в ДАБК. Тому вона має право звернутися до суду, щоб анулювати червону печатку в техпаспорті на квартиру.

СПРОЩЕННЯ ЗАЛИШИЛОСЯ НА ПАПЕРІ

При тих перепланування, які пов’язані із змінами в несучих конструкціях будинку, за словами Олени Воронцової, дозвіл має бути отримано. Його видає Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК). «Причому, незважаючи на обіцянки влади спростити порядок узаконення перепланування, цього не сталося», — розповіла юрист ВГО «Захист прав споживачів фінансових послуг» Алла Райковська. За її словами, основне плановане новаторство — передача права на узаконення перепланування від міськуправління містобудування та архітектури в руки районних держадміністрацій (РДА).

ПИТАННЯ БЕЗ ВІДПОВІДЕЙ.

Втім, за словами Алли Райковський, проект документа так і не запропонував чіткого переліку робіт з перепланування, які можна проводити зовсім без узгодження, і тих, для яких доведеться йти в місцеву РДА. Виразно викладені тільки заборони, наприклад, на руйнування і демонтаж несучих конструкцій і вентиляційних і колекторних систем. Проте залишилося неясно: чи дозволить документ узаконити вже зроблені перепланування.

В РАМКАХ ЗАКОНУ.

Зараз перепланування можна правомірно узаконити, якщо вказати при зверненні до органів місцевої влади, що його робили для поліпшення благоустрою будинку. «У разі, якщо при переплануванні не були порушені санітарні норми і права власників сусідніх квартир, компетентні органи не мають права відмовити вам, — запевняє юрист юркомпанії «Олексій Пуха і Партнери» Анна Гайдукова. — Якщо ж вони відмовлять, можете подавати позов до суду».

Як пояснила головний редактор правового порталу Катерина Гутгарц, видача дозвільної документації на проведення будівельних робіт регулюється Постановою Кабміну від 13.04.2011 р. № 466. При цьому їх проводять на підставі: 1) повідомлення ДАБК про початок будівельних робіт або 2) реєстрації «Декларації про початок будівельних робіт» або 3) отримання дозволу на проведення будівельних робіт. А узаконення перепланування відбувається на підставі Наказу Мінрегіонбуду від 24.06.2011 р. № 91. Спочатку обстежують технічний стан, а потім приймають в експлуатацію (реєструють Декларацію в ДАБК).

СПАДКОЄМЕЦЬ БТІ.

З 1.01.2013 р. функції з реєстрації прав на нерухомість, як пояснила Катерина Гутгарц, повинні перейти від БТІ до Укрдержреєстру. Втім, в контексті легалізації самобудов зміниться тільки кінцева ланка. «Після передачі повноважень держреєстру можливі лише відмінності в схемах отримання дозволів, але порядок звернення до органів місцевої влади та в ДАБК, швидше за все, залишиться тим самим», — зазначила Анна Гайдукова.

ЕТАПИ Узаконення Перепланування

ПО-СТАРОМУ

1. Отримання дозволу від місцевої адміністрації на розробку проекту.

2. Розробка архітектором або бюро з ліцензією проекту в кількох примірниках.

3. Проведення експертизи розробленого проекту в санепідемстанції і у пожежників.

4. Отримання дозволу на перепланування в місцевій адміністрації згідно з проектом.

5. Проведення перепланування.

6. Отримання в БТІ нового проекту квартири, який необхідно віднести в ЖЕК.

ПОСТФАКТУМ

1. Ремонт.

2. Виклик інженера з БТІ, сплата штрафу.

3. Розробка проекту, отримання всіх дозволів.

4. Затвердження проекту у місцевій адміністрації.

5. Отримання нових документів.

ЧЕРЕЗ СУД

1. Позовна заява — затребування у місцевої адміністрації прийняття в експлуатацію перепланованої квартири.

2. Надання в суд проекту. Його узгодження в санепідемстанції і у пожежників.

3. Очікування рішення суду.

4. Звернення в місцеву адміністрацію за актом про прийом квартири в експлуатацію на підставі рішення суду.

5. Заміна техпаспорта і правовстановлюючих документів.

ПО-НОВОМУ

Потрібно буде подати до райдержадміністрації:

  • копію паспорта;
  • копію документа на право власності на квартиру, завірену нотаріально;
  • згоду ЖЕКу;
  • згода найближчих сусідів, завірена нотаріально;
  • виписку з техпаспорта БТІ;
  • довідку ф. № 3;
  • передпроектні пропозиції;
  • заяву.

Дозвіл або відмову повинні видати через 10 днів.

ЦІНА ПИТАННЯ

Ст. 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штрафи за будроботи:

без повідомлення — від 4250 до 5950 грн
без Декларації — від 5950 до 10200 грн
без дозволу — від 10 200 до 13 600 грн

Тетяна Матичак

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>