Будівництво завмерло, бо зупинилося кредитування. Адже перші паї і велика частина інвестицій до кризи були можливі тому, що клієнти могли отримати в банку кредити. Але коли з банківської системи «вийшли» депозити, банківська система була змушена менше кредитувати, в тому числі і будівництво. І найбільше падіння сталося саме в будівельній галузі.

У ВР є ряд депутатів, які час від часу піднімають законопроекти, щоб реанімувати, щоб отримати або пролонгувати преференції для цієї галузі. Їм йдуть назустріч, природно, але я не думаю, що цього року буде якийсь сплеск у питаннях фінансування нових об’єктів. Зараз головне утримати позитивну тенденцію, яка була в минулому році, але що стосується нарощування — немає передумов. Що таке будівництво — це довгостроковий ресурс, а його треба мати. І з якого джерела брати цей ресурс? Таких довгострокових ресурсів зараз у банківській системі немає. Тому що депозити зараз кладуть короткими, адже ніхто не знає, що буде до виборів, що буде після виборів — і вирішують краще покласти вільні кошти не більше ніж на три місяці. А якщо депозит на три місяці, його не можна вважати ресурсом на рік або навіть три. Довгострокові ресурси, які були, особливо в іноземних банків, через існуючу кризу на вимогу материнських компаній «стягуються», і виводяться з України.

Зростання на цьому ринку — за рахунок банківських джерел — не буде. Оформлені раніше кредити будуть обслуговуватися, але нові кредитування малоймовірні. Плюс національний банк вимагає підвищувати нормативи. І навіть той ресурс, який банки мають, вони змушені витрачати на латання цих «проблемних» дір, — в цілому за статистикою до 30%, але на практиці в багатьох банках частка проблемних кредитів перевищує 40%. Про які нові кредити може йти мова в таких умовах?

Станіслав Аржевітін голова Ради Асоціації українських банків, народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики.

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>