Сьогодні однією з головних проблем ЖКГ України є виверти забудовників на первинному ринку нерухомості країни.

Як тільки не викручуються деякі будівельні бізнесмени, щоб обвести своїх вкладників навколо пальця. Останнім часом особливо «в моді» стали афери з організацією ОСББ. Як залишитися власником власного житла і правильно організувати «багатоповерхове життя», розбирався «Обозреватель».
«Квартирне» право власності в обмін на приватний ЖЕК
У зв’язку з тим, що в сучасних містах України часто зустрічається невиправдане підвищення тарифів на комунальні послуги, населення країни стало частіше позбавлятися від приватних ЖЕКів, створюючи ОСББ ще на стадії інвестування. Перспектива в такому випадку здається досить світлою: господарі квартир отримують багатоповерхівку в повноцінну експлуатацію відразу після зведення будинку. Так, наприклад, поступили мешканці будинку столичного житлового масиву «Позняки» — вони організували свій ОСББ в період офіційної здачі будинку в експлуатацію.
«Ми організовували свій «Перший будинок» в 1995-96 роках, коли будинки, побудовані інвесторами, повинні були обов’язково передаватися не ЖЕКу, а ОСББ. Тепер цьому дуже раді, адже маємо можливість самостійно організовувати життя в будинку, правильно розподіляти кошти, озеленювати територію, а також поповнювати грошові резерви, які дозволяють, у разі чого, проводити капремонт, наприклад, приміщень та даху», — розповів Михайло Кальтагейсер, голова правління ОСББ «Перший будинок» на Позняках.
Чоловік також зазначив, що якщо в 1995-1996 роках діяв закон про те, що будинки, зведені на кошти інвесторів, повинні організовуватися в ОСББ, то сьогодні забудовники часто обманюють українців, насильно «втюхуючи» їм приватні ЖЕКи.
«Знаю, що зараз дуже багато забудовників намагаються нав’язувати мешканцям приватні ЖЕКи, щоб відмивати гроші. Так, і взагалі… ринок будівництва, треба визнати, монополізованим і корумпованим, а за свій будинок треба боротися. Деякі юристи радять витісняти ЖЕКи силою, адже боротися з ними буквою закону — дуже складно», — завершив голова правління ОСББ «Перший будинок».
У ситуацію, коли документи на квартиру видають в обмін на контракт з приватним ЖЕКом, потрапила киянка Наталя, яка, до речі, теж живе з сім’єю на Позняках.
«Перед тим, як здавати будинок в експлуатацію та видавати документи на право власності забудовник зібрав інвесторів і оголосив, що якщо ми хочемо свої квартири, то доведеться підписати договори з приватним ЖЕКом, відразу був представлений і глава новоспеченої організації. Люди підписалися, тому що дуже довго чекали своє житло. Сподівалися, що потім зможемо все виправити, зробити ОСББ, але, поки, не виходить. Думаємо, відбирати будинок силою», — розповіла жінка.
А найприкріше в історії Наталі, що зараз шантаж забудовника дуже складно буде довести — ніхто з інвесторів не має прямих доказів того, що їх змушували підписувати договори з приватним ЖЕКом.
«Тоді ми не думали, що ЖЕК набере силу і встановить величезні тарифи на обслуговування будинку, а тепер кусають лікті, адже підтвердження махінацій у нас немає», — поскаржилася ошукана інвесторка.
Юристи, у свою чергу, радять не вестися на подібний «розвід» і у випадку, якщо мешканці не бажають організовувати приватний ЖЕК — жодних документів із забудовником не підписувати, а при шантажі подібного роду — відразу звертатися в правоохоронні органи.
ОСББ: остерігайтеся підробок

Для відмивання грошей забудовники можуть не тільки змусити створити приватний ЖЕК, а й запропонують інвесторам організацію ОСББ. Все б добре, якби об’єднання власників багатоквартирних будинків не було липовим. Так, у Києві нещодавно розгорівся черговий комунальний скандал — мешканці багатоповерхівки на вул. Раїси Окіпної, 18 заявили пресі, що стали заручниками власного будинку.
У столичній «елітці» створено ОСББ, але керують їм, за словами мешканців, лише кілька людей, «своїх» від забудовника. Ці люди встановили квартплату в розмірі 15 гривень і 20 копійок за «житловий квадрат», а послуги, за які сплачуються немаленькі «тарифні гроші», як стверджують ошукані інвестори, не надаються. У разі якщо правління ОСББ отримує відмову на оплату тарифів — мешканці елементарно не потрапляють в свої квартири (блокують картки на вхід в під’їзд) або ж, як і у випадку з будинком на Позняках, забудовник просто не видає документи на право власності на квартиру.
Тепер же власники квартир, що інвестували в житло на етапі будівництва, за їхніми словами, стали заручниками організації, яка обслуговує будинок — з них стягують квартплату близько 3 тис. грн., при цьому, не надаючи необхідних послуг. А в разі відмови від оплати, блокують картки на вхід в під’їзд і навіть не оформляють права власності.
Мешканці будинку таким станом справ незадоволені і вже встигли звернутися за допомогою до ЗМІ. Так, один з активістів боротьби з комунальною несправедливістю, а за сумісництвом житель багатоповерхівки на вул. Раїси Окіпної, Олександр Кондратенко заявив, що за квартиру з площею в 150 «квадратів» доводиться платити близько 3000 гривень на місяць за послуги ОСББ, і це при тому, що в звичайних будинках столиці люди платять в середньому 250-300 гривень за ті ж послуги.
На момент настання березня 2012 в скандальній «елітці» жило близько 10 сімей, а всього в будинку розташовується 200 квартир. У боротьбі проти псевдо-ОСББ, що працює не на благо мешканців, люди, як стверджують самі, звернулися не в одну інстанцію — від прокуратури і міліції до Антимонопольного комітету та президента України. Якщо раніше інвестори готові були йти на мирову, то зараз комунальний скандал вирішили доводити до переможного кінця.
Виходячи з наведених історій, бачимо, що забудовник може не просто не віддати квартири або не звести будинок, але і здатний позбавити інвесторів нормального існування вже після здачі висотки в експлуатацію. І для того, щоб убезпечити себе, українцям слід вивчити свої права, а також розуміти, що ніяка сила не має права вирішувати, який вид комунального управління необхідно вибрати, адже не даремно говорять: «мій дім — моя фортеця».

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>