Забудовники, які не здали будинок в п’ятирічний термін, можуть втратити все. У парламенті зареєстрований законопроект, що встановлює чіткі терміни будівництва. Якщо власник не встиг, землю у нього відберуть і продадуть з аукціону. Експерти називають документ логічним, забудовники скаржаться, що нововведення обернеться збитками. Але якщо закон приймуть, люди, які вклали свої заощадження в майбутнє житло, нарешті, перестануть боятися будівельних махінацій і повторення сумної історії «Еліта-Центру».

В Антимонопольному комітеті України вирішили, що несвоєчасна здача об’єкта забудовником — це недобросовісна реклама. На думку глави відомства Василя Цушка, такі дії не тільки підривають конкуренцію на будівельному ринку, але і вводять покупців в оману. Тому в комітеті вирішили карати винних штрафами. А якщо будуть виявлені факти крадіжки грошей інвесторів або сумнівні схеми фінансування, — залучати до розслідування правоохоронні органи.

Експерти сумніваються, що такі заходи будуть ефективні. За словами юристів, санкції за недобросовісну конкуренцію у нашій країні не перевищують 1% річного доходу підприємств які проштрафилися. Оскільки у власника «замороженого» будівництва такого доходу може і не бути, йому загрожує хіба що ретельна перевірка фінансової звітності антимонопольного відомства. «Відносно забудовників потрібно діяти більш жорстко: не вклався у встановлені терміни — передай об’єкт іншому, більш відповідальному будівельнику», — переконаний директор Інституту міста Олександр Сергієнко.

Цим шляхом вирішили піти депутати. У парламенті зареєстрований законопроект, в якому пропонується посилити контроль за використанням земель, призначених для житлового чи громадського будівництва. Якщо протягом п’яти років з моменту отримання ділянки забудовник не закінчив заявлений об’єкт, землю відберуть через суд. Потім ділянку виставлять на аукціон із застереженням: новий власник повинен добудувати чи побудувати на ньому той об’єкт, який був запланований раніше. Проект передбачає для недбайливого забудовника можливість продовжити період будівництва ще на п’ять років. Але для цього він повинен аргументовано довести місцевій владі, навіщо йому додаткові терміни.

Головна мета законопроекту — боротьба із земельними спекулянтами. На думку його авторів, дуже багато компаній зараз отримують ділянку тільки для того, щоб вигідно їх перепродати. Обмежень за часом немає, і землю можна притримувати до тих пір, поки не з’явиться ціна, що влаштовує землекористувача. Депутати стверджують, що іноді вартість землі яка роками простоює зростала в десятки разів. «В результаті складається ситуація, коли центр міста (особливо Києва) «заплямований» незабудованими і кинутими земельними ділянками», — йдеться в пояснювальній записці до проекту закону.

Глава Нацради Ріелторської палати України Олександр Бондаренко вважає ініціативу правильною. За словами експерта, практика останніх років показала, що забудовників можуть підстьобнути тільки чіткі терміни виконання зобов’язань. Зате самі учасники будівельного бізнесу законопроектом не задоволені: його критикують і називають полем для переділу земельного ринку Києва та інших великих міст України.

«Перше, що насторожує в законопроекті, — не виписана процедура проведення аукціонних торгів. З порожньою земельною ділянкою все зрозуміло, а якщо на ній вже виритий котлован під фундамент або стоїть півбудинку? Примусовий продаж будівлі разом із землею буде прямим порушенням права власності. Крім того, не врегульовано питання подачі заявок на продовження термінів будівництва. Незрозуміло, які причини будуть для чиновників аргументом. Та й взагалі п’ятирічний період для завершення будівництва надто короткий. Сьогодні тільки на оформлення документів оренди землі забудовник витрачає близько року», — розповів на правах анонімності представник однієї з великих столичних будівельних компаній.

Втім, юристи серйозних причин для побоювань забудовників поки не помічають. «Всі зміни в будівельному законодавстві ми спочатку намагаємося аналізувати з позиції «кому це вигідно», — говорить партнер юридичної фірми Astapov Lawyers Тетяна Кузьменко. — В даному випадку очевидної вигоди не отримає ніхто. Земельна ділянка з незавершеним об’єктом не повертається в комунальну власність, а продається з відкритого аукціону після відповідного рішення суду. Таким чином, процедура проходить в рамках закону про виконавче провадження. Там прописані всі нюанси, включаючи відшкодування забудовникові витрат на покупку землі і будівництво об’єктів».

Примусовий продаж довгобуду разом із землею також вписується в рамки законодавства. Кузьменко стверджує, що тут головну роль повинні відігравати не інтереси забудовника, а громадські потреби. Правда, він підкреслює, що цей момент потрібно прописати окремою статтею. Інакше питання буде розглядати суд, що загрожує довгими позовами і зростанням корупції в судовій системі.

Також Кузьменко вважає, що в процесі розгляду законопроекту депутати продовжать терміни освоєння земельних ділянок. «П’яти років дійсно мало.

У нашій країні тільки на узгодження проекту потрібно три-чотири роки, і на здачу в експлуатацію ще кілька років», — підкреслює юрист. Однак експерти ринку нерухомості не бачать для цього підстав. «Нормальне будівництво само по собі повинно тривати два-три роки, не більше, — переконаний Сергієнко. — Що ж до бюрократичних затримок, то недавно в Україні запрацював новий закон про містобудівну діяльність, завдяки якому терміни проходження дозвільних процедур скоротилися вдвічі. Так що зараз для того забудовника, який реально збирається будувати, п’яти років цілком достатньо».

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>