Колосальну суму люди заборгували за газ та електроенергію. Але станеться така «боргова амністія», тільки якщо парламент підтримає відповідний законопроект, який надійшов на розгляд депутатів.

У новому законопроекті йдеться про списання колосальної суми в 6 мільярдів гривень, які населення заборгувало за газ і електрику.
Як говориться в пояснювальній записці до документа, на сьогоднішній день люди заборгували за поставлене йому блакитне паливо майже 2,7 млрд грн, а за електроенергію — понад 3 млрд грн.
Як нагадує автор законопроекту, депутат Олександр Фельдман, в минулому році підприємствам енергетичної галузі були списані борги на 24 млрд грн — це тільки борги перед бюджетом.
А якщо врахувати взаємні борги підприємств галузі, які також були анульовані, то загальна сума списання досягла майже 30 млрд грн. Це в п’ять разів більше того, що заборгувало населення за газ і світло.
У той же час «комунальна амністія» не буде для всіх. Її пропонується поширити лише на найменш соціально захищені групи населення. До таких віднесли непрацездатних українців (пенсіонери, інваліди і т. п.), Також багатодітні та неповні сім’ї.
У той же час головне науково-експертне управління Верховної Ради звертає увагу на те, що не всі названі в проекті закону категорії громадян можна вважати незаможними.
«Адже сама по собі ознака, наприклад, багатодітна або неповна сім’я ще не означає, що вона бідна і неплатоспроможна, — критикують ініціативу в науково-експертному управлінні. — Тому списанням боргів можуть скористатися громадяни з високим рівнем доходів, які з різних причин могли допустити утворення заборгованості». Хоч ініціативу і покритикували, але вказали, що закон може бути прийнятий після незначних доробок.
Сьогодні документ буде розглядатися на засіданні парламентського комітету з питань соціальної політики та праці. Глава комітету Василь Хара сказав, що, цю законодавчу ініціативу депутати можуть і відхилити. «Так буде рекомендувати наш комітет, і я з цим згоден. Це тільки на перший погляд гарна ідея. Але вона напевно принесе більше шкоди, ніж користі.
У першу чергу, списання боргів несправедливо по відношенню до тих же незаможних пенсіонерів або ветеранів, які зі своїх мізерних пенсій регулярно все оплачують — це самі дисципліновані споживачі комунальних послуг. По-друге, це створить небезпечний прецедент. Багато хто подумає, що якщо пробачили борги сьогодні, то простять їх і потім — значить, можна взагалі не платити. Тому комітет вважає, що списання боргів за газ і світло не вирішить проблеми заборгованості.
Найчастіше величезні борги саме у тих, хто має можливість чітко оплачувати комунальні послуги». Хара також зауважив, що і сьогодні в українців існує механізм вирішення проблеми заборгованості — реструктуризація боргу та його оплата малими частинами до повного погашення.
«Я вважаю, це найбільш розумний підхід і механізм для тих, хто не розраховує на списання боргів, а готовий їх сумлінно погашати».
Олександр Сергієнко, директор дослідницької організації «Інститут міста» припустив, що від «боргової амністії» швидше за все виграють не пересічні українці, а комунальні служби.
«Це хороший привід списати борги ЖЕКів — назвати їх боргами населення і списати. Це вирішить проблему безгосподарності комунальників, але економічного сенсу в цьому немає — ЖЕКи від цього краще працювати не стануть. Це взагалі небезпечна ініціатива. Якщо сьогодні списати — завтра напевно багато перестануть платити в очікуванні нового «дня прощення».

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>