Обіцяні позаминулої суботи 100 мільярдів євро допомоги банківському сектору Іспанії з боку Євросоюзу не змогли заспокоїти ринки. У понеділок міжнародні інвестори активно позбувалися боргових зобов’язань іспанського уряду, якому стає все важче позичати гроші за кордоном.

Хоча європейський кредит допоможе відвернути негайну банківську кризу в Іспанії, він лише посилює існуючу заборгованість країни. Деякі експерти називають ситуацію в Іспанії «ідеальним штормом» — гроші активно вимиваються з країни і четверта за розміром економіка Європи може опинитися на порозі банкрутства.
«Ми довго жили поза власними фінансовими можливостями, а тепер дорого це платимо. Ми опинилися в кризі тому, що просили про кредит, який не можемо повернути».
Карлос Сієрра

Тим не менш, прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой у неділю вітав  рішення Єврозони задовольнити прохання його уряду про надання кредиту, мета якого — рекапіталізація проблемних банків країни, аби вони знову могли видавати позички компаніям та фізичним особам.
«Це справді добре для євро, для Європи загалом, і очевидно, для Іспанії. Ми мали це зробити. Деякі країни звернулись по цю допомогу три роки тому. Ці країни влили величезні суми грошей в їхні фінансові установи», — заявив Рахой під час прес-конференції в Мадриді.
Наразі називається цифра у сто мільярдів євро. Вона буде уточнена під час аудиту банківської системи країни, результати якої стануть відомі до 21 червня. У заяві міністрів фінансів 17 країн Єврозони підкреслено, що хоча гроші підуть до фонду, який адмініструє надання допомоги банкам, за повернення кредиту відповідає уряд. На відміну від Греції, Ірландії та Португалії, Іспанія не буде змушена запроваджувати режим суворої економії державного бюджету. Але від країни вимагається проведення реформ, зокрема ринку праці, та зменшення дефіциту бюджету.
Несподіване прохання про допомогу викликано тим, що останніми тижнями різко зросла відсоткова ставка на іспанські державні облігації, що зробило зовнішні позичання урядом практично неможливими. Також напередодні  МВФ заявив про те, що банкам Іспанії необхідно щонайменше 40 мільярдів  євро для рекапіталізації, а рейтингове агентство Фітч у четвер понизило кредитний рейтинг країни аж на три пункти. Іспанці до прохання уряду про допомогу поставилися по-різному.
«Всі думають, що стає лише гірше. Але я вважаю, що кроки уряду доречні, і все не так погано», — вважає мешканець Мадрида Карлос Гонзалес.
«Цей уряд оголошує певні заходи, але нічого не зміниться. Це результат того, що банками керують некомпетентні люди, які не несуть відповідальності за власні помилки. І за все завжди розплачується народ», — каже Мігель Бланко, також мешканець іспанської столиці.
Джерело кризи в Іспанії відрізняється від причини кризи в Греції. Іспанія не може оправитися від краху ринку нерухомості 2008-го року. Після того як ціни різко впали, а відсотки на кредити зросли, іспанським банкам не повернули кредити на суму в 300 мільярдів євро.
Сесена – один з таких колись багатообіцяючих районів поруч з Мадридом, який після краху ринку нерухомості перетворився на місто-привід. Карлос Сієрра – один з мешканців Сесени.
«Ми довго жили поза власними фінансовими можливостями, а тепер дорого це платимо. Ми опинилися в кризі тому, що просили про кредит, який не можемо повернути. Але для банків, що видавали кредити, які вони не мусили видавати, все нормально, тому що Європа їх порятує», — обурюється він.
До того ж Іспанія, яка є четвертою за розміром економікою Європи, має один з найвищих рівнів безробіття. Кожен четвертий іспанець не працевлаштований, а для молоді до 25 років ця цифра сягає понад 50%. Едуардо, який шукає роботу ось вже два роки, вважає, що ситуація лише погіршуватиметься:
«Для всіх буде лише гірше. Ще більше робочих місць зникне, буде ще більше безробітних. Я це чітко бачу».
І багато з цих людей змушені ставати також і бездомними, бо не можуть платити орендну плату чи сплачувати кредит. За даними Платформи постраждалих від кризи нерухомості, у середньому щодня в Іспанії зі своїх домівок виселяють 159 сімей, 82% з яких мають дітей.

 

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>