Петро Перший у Львові

-1+1 (No Ratings Yet)
Дата 19.09.2012, категорія: _______, Статті, автор: ,

28 грудня 1706 року в західноукраїнське місто Жовкву приїхав Петро І і залишався тут більше, як чотири місяці. Надзвичайні обставини привели Петра в Західну Україну, яка була тоді під владою Польщі. Настав час вирішальних боїв Північної війни. Шведська армія, очолювана Карлом XII, готувалась до вторгнення в Росію. Треба було підготувати російську армію та опрацювати стратегічний план розгрому шведів. Друге завдання, що стояло тоді перед Петром, – полягало у поновленні російсько-польського союзу, необхідного Петрові для успішного завершення Північної війни…

З Жовкви Петро І тричі їздив до Львова для переговорів з польською шляхтою.

Будинок №24 на пл. Ринок у Львові – один із найстаріших у місті. Саме у цьому будинку, кам’яниці львівського радника Гордона, під час своїх візитів до Львова зупинявся Петро Великий. До речі, існує думка, що цей будинок був вибраний не просто так, адже зріст Петра сягав 2м 4см, і як високопосадовій особі йому належало входити до будівлі, не схиляючи голови, — високий портал цього будинку дозволяв царю заходити досередини саме так.

Отож, 9 січня ст. стилю 1707 року Петро вперше відвідав Львів.

В березні 1707 року. Петро відвідав великий зал Домініканського кляштору (Перший римо-католический домініканський монастир і собор були побудовані у Львові в готичному стилі в 1370-1375 роках за проектом Миколи Чеха.

У 1749 році на тому ж місці був закладений фундамент нового римокатолического домініканського собору, який ми бачимо сьогодні, за проектом польського військового інженера і архітектора голландського походження Яна де Витте), де відбувалися засідання Вальної Ради (станово-представницький орган Великої Речі Посполитої).

Львів, багатий на пам’ятки архітектури, заслуговував на увагу Петра. Недарма Феофан Прокопович писав, що Львів «ведения достоин  за свое дивное и изрядное строение». Найкращим його майданом був тоді і, мабуть, залишається зараз Ринок з його чудовими ренесансними кам’яницями. Не могли залишитись поза увагою Петра православна церква і католицький собор. Бував Петро і на Низькому замку, де проживав гетьман Сенявський, відвідував і Станіслава Шембека, будинок якого був на Ринку (тепер це будинок №7).

Цілком ймовірно, що Петро відвідував під час свого перебування у Львові ще й Успенську церкву, у будівництві якої брав участь цар Федір Іванович (син Івана Грозного).

 

 

Додайте свій коментар (оберіть спосіб)

ВКонтакте
FaceBook
Стандартні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>